Αγχωτική νίκη-πρόκριση της Γαλλίας, 2-0 την Αλβανία

Έπρεπε να συμπληρωθούν σχεδόν 90' λεπτά παιχνιδιού για να καταφέρει να υποτάξει την Αλβανία η Γαλλία που τελικά πήρε τη νίκη με 2-0 και ουσιαστικά την πρόκριση για την επόμενη φάση. Για δεύτερο σερί ματς οι διοργανωτές τα βρήκαν σκούρα κόντρα σε αδύναμη αντίπαλο, όμως στα τελευταία λεπτά πανηγύρισαν έξαλλα. Οι ψυχωμένοι και άριστα στημένοι Αλβανοί λύγισαν λίγα λεπτά πριν πάρουν ένα σπουδαίο αποτέλεσμα και η Γαλλία με δύο γκολ από το 90' και μετά έγινε η πρώτη που περνά στη φάση των νοκ-άουτ. Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες. Σκόραρε ξανά ο Παγιέ με νέο υπέροχο γκολ.

Στα προηγούμενα ματς της ημέρας, πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Σλοβακία επί της Ρωσίας με 2-1 βάζοντας "φωτιά" στον 2o όμιλο. Μεγάλο ενδιαφέρον για το άλλο ματς του ομίλου, Αγγλία-Ουαλία.

Οι Σλοβάκοι παρατάχθηκαν με τον ίδιο τρόπο όπως κόντρα στην Ουαλία, αλλά με πολύ μεγαλύτερη όρεξη και δικαιώθηκαν. Ο Μάρεκ Χάμσικ συνέχισε να έχει κέφια, μόνο που αυτήν τη φορά είχε απέναντί του μία αποδιοργανωμένη άμυνα. Με άξιο συμπαραστάτη τον Βλάντιμιρ Βάις, έφταναν πιο κοντά στην αντίπαλη περιοχή. Ο πρώην εξτρέμ του Ολυμπιακού, μάλιστα, με ένα πανέμορφο σόλο, άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό κι έβαλε ακόμα έναν μπελά στο κεφάλι του Λέονιντ Σλούτσκι. Το σουτ του Χάμσικ στο 45' έδειχνε να κρίνει τα πάντα, την ώρα που οι Ρώσοι δεν μπορούσαν να απειλήσουν. Τελικά για τους Ρώσους ο Γκλουσάκοβ μείωσε στο 80'.

"Βολική ισοπαλία" με 1-1 αναδείχθηκαν Ρουμανία και Ελβετία στο Παρίσι, αποτέλεσμα που δεν αφήνει ανικανοποίητη καμία από τις δύο χώρες, καθώς ελπίζουν πως αμφότερες θα προκριθούν στους "16" του Euro 2016.

Η Ελβετία έφτασε τους 4 βαθμούς, η Ρουμανία πήρε τον πρώτο της, όμως την τελευταία αγωνιστική η πρώτη παίζει με την Γαλλία και η δεύτερη με την Αλβανία.