Ανατροπή στο Μπέργκαμο, έχασε ο Ολυμπιακός από την Αταλάντα

Ο Ολυμπιακός είχε τη νίκη και τη μισή πρόκριση στα χέρια του, αλλά "κατάφερε" να τη χάσει μέσα σε δύο λεπτά, δεχόμενος δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά, σε ισάριθμες εκτελέσεις κόρνερ.

Το ματς στο Μπέργκαμο για το Europa League ξεκίνησε ιδανικά για τους ερυθρόλευκους, που προηγήθηκαν  στο 16΄με εξαιρετικό σουτ του Τικινιο Σοάρες στο 16, από τη γραμμή της περιοχής.

Στη , στο 34΄έχασαν μία καταπληκτική ευκαιρία για το 0-2 με τον , ο οποίος στο τετ α τετ με τον Ιταλό τερματοφύλακα δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα και να τη σπρώξει στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αταλάντα άσκησε ασφυκτική πίεση, κλείνοντας τον Ολυμπιακό στα καρέ του.  Η κατοχή ήταν 67%/33%! γκολ ήρθαν σαν φυσιολογικό αποτέλεσμα της πολιορκίας, αλλά με ανορθόδοξο τρόπο - σε εκτελέσεις κόρνερ.

Το 1-1 έγινε στο 61: Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαλινόβσκι από τα δεξιά, ο Μπεράτ Τζιμσίτι πετάχτηκε εντυπωσιακά στο πρώτο δοκάρι και με γυριστή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Βατσλίκ.

Δύο λεπτά αργότερα, η ιταλική ομάδα πήρε προβάδισμα: Σε εκτέλεση κόρνερ ο Σισέ έδιωξε προσωρινά με το κεφάλι, ο Ακγιμπού Καμαρά αιφνιδιάστηκε και δεν αντέδρασε, ο Ρέαμπτσιουκ δεν μπόρεσε να διώξει. Η μπάλα πήγε στον Τζιμσίτσι, ο οποίος με κοντινό σουτ την έστειλε στα δίχτυα.
 Στη συνέχεια ο Μαρτίνς έκανε πολλές αλλαγές, αλλά ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να ανασυνταχθεί και να γίνει επικίνδυνος. Είχε πάντως την ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν ο Λαλά βρέθηκε στα αριστερά της περιοχής, αλλά δεν μπόρεσε να πλασάρει.