Champions League: Κοπεγχάγη - Μαν. Γιουνάιτεντ 4-3 με επική ανατροπή

Η άσημη και χωρίς διεθνείς διακρίσεις Κοπεγχάγη φαίνεται ότι θα αφήσει εκτός Champions League την Μάντσεστερ  ΓιουνάΙτεντ: Η δανέζικη ομάδα πέτυχε την μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της και μία από τις μεγαλύτερες φετινές εκπλήξεις στις ευρωπαίκές διοργανώσεις, επικρατώντας στην έδρα της επί των "κόκκινων διαβόλων" με 4-3, με επική ανατροπή.

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο ημίωρο του αγώνα η Γιουνάιτεντ προηγήθηκε 2-0 με δύο γκολ του Χέιλουντ στο 3΄και στο 28΄. Φάνηκε ότι το ματς είχε κριθεί, αλλά πριν τελειώσει το ημίχρονο οι Δανοί ισοφάρισαν 2-2, με γκολ του Ελγιουνουσί στο 45΄και του Γκονσάλβες με πέναλτι στο 45΄+9¨

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κοπεγχάγη υπερτερούσε στο γήπεδο και κυνηγούσε τη νίκη, παίζοντας την Γιουάιτεντ σε μισό γήπεδο..

Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού η αγγλική ομάδα ξαναπήρε το προβάδισμα στο 69΄με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Φερνάντες.

Ομως και πάλι η Κοπεγχάγη είχε "απαντήσεις": Στο 83΄ισοφάρισε με προβολή του Λεράγκερ και στο 87΄πήρε προβάδισμα 4-3 με γυριστό σουτ του Μπαρντατζί μέσα από την περιοχή.

Μετά τη σημερινή νίκη η Κοπεγχάγη ισοβαθμεί στη δεύτερη θέση του ομίλου με την Γαλατά Σεράι, που έχασε 2-0 από την Μπάγερν. Η Γιουνάιτεντ μένει στην τελευταία θέση του ομίλου.