Εξαιρετική η ΑΕΚ, 3-0 τον ΟΦΗ

Μπροστά στις άδειες - λόγω τιμωρίας - κερκίδες του ΟΑΚΑ η ΑΕΚ έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της φετινής σεζόν  και επικράτησε με 3-0 του ΟΦΗ, που "καιγόταν" να κερδίσει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας κυνηγώντας την έκτη θέση που οδηγεί στα πλέι-οφ.

Από τα πρώτα κιόλας δευτερόλεπτα, η ΑΕΚ απείλησε με σουτ του Μάνταλου και στη συνέχεια - μέσα σε ένα λεπτό έκανε τρεις τελικές προσπάθειες, αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ να πραγματοποιήσει δύσκολες επεμβάσεις.

Ομως ο τερματοφύλακας των Κρητικών δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το γκολ στο 5', σε κεφαλιά του Μάνταλου μετά από υπέροχη σέντρα του Λιβάγια.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Ντανιέλε Βέρντε ανέβασε τον δείκτη του σκορ στον 2-0 με μια μοναδική ατομική ενέργεια.

Το παιχνίδι απέκτησε φρενήρη ρυθμό και στο 30’ ο Ιταλός ζευγάρωσε τα τέρματά του κάνοντας το 3-0 έπειτα από πάσα του Νέλσον Ολιβέιρα, που θα μπορούσε να τελειώσει και μόνος του τη φάση.

Η Ενωση είχε κι άλλες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψηπαρά το 3-0 δεν κατέβασε ταχύτητα. Με τον Μάνταλο, τον Ολιβέιρα, τον Λιβάγια και τον Βέρντε σε εξαιρετική μέρα, οι «κιτρινόμαυροι» πίεζαν για ακόμα ένα τέρμα και έχασαν πολύ σημαντικές ευκαιρίες.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Χουλτ, Λόπες, Οικονόμου, Μπακάκης (77'' Παουλίνιο), Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος (81’ Σιμόες), Λιβάια, Βέρντε, Ολιβέιρα (68' Αραούχο)

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Κουτρουμπής, Μπράουν (85’ Μαρινάκης), Μεγιάδο (67' Ναμπί), Βίκτορ, Σεμέδο, Βαζ (67' Νέιρα), Τσιλιανίδης, Φιγκεϊρέδο