Η Ισπανία παγκόσμια πρωταθλήτρια στο μπάσκετ

Δεκατρία χρόνια μετά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο Μουντομπάκετ του 2006, στον τελικό με την εθνική Ελλάδος, η Ισπανία στέφεται για δεύτερη φορά παγκόσμια πρωταθλήτρια.

Στον τελικό που έληξε πριν από λίγο στο Wukesong Sport Center του Πεκίνου,  κέρδισε με 75-95 την Αργεντινή του 39χρονου ρέκορντμαν Λουίς Σκόλα, πραγματοποιώντας εκλπηκτική εμφάνιση, ιδιαίτερα στη δεύτερη και τρίτη περίοδο, όταν διασφάλισε τη νίκη και την κατάκτηση του τροπαίου.

Κατώτερη των προσδοκιών η Αργεντινή, η οποία είχε σε κακή μέρα τους δύο ηγέτες της, Σκόλα και Καμπάτσο

Οι Ισπανοί προηγήθηκαν στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο και την τρίτη περίοδο έφθασαν τη διαφορά στος 22 πόντους, ενώ οι Αργεντίνοι δεν φαίνονταν ικανοί να ακολουθήσουν.

ΟΙ Λατινοαμερικάνοι  ανεάβασαν ρυθμό και απόδοση στα μέσα της τέταρτης περιόδου, περιόρισαν τη διαφορά, αλλά το ματς είχε ήδη κριθεί
Τα δεκάλεπτα: 14-23, 31-43, 47-66, 75-95