Η Λαμία προηγήθηκε 2-0, ο Αρης βρήκε απαντήσεις

Στο ντεμπούτο του με τη Λαμία ο πρώην παίκτης ΑΕΚ  Χρήστος Αραβίδης πέτυχε δύο θαυμάσια γκολ, η ομάδα της Φθιώτιδας βρέθηκε μπροστά με 2-0 στα πρώτα λεπτά του β' ημιχρόνου και φάνηκε ότι "καθαρίζει" το μάτς. Ομως οι Θεσσαλονικείς είχαν τις "απαντήσεις": Ισοφάρισαν  μέσα σε ένα δίλεπτο, απείλησαν στη συνέχεια με ολική ανατροπή και το παιχνίδι έγινε θρίλερ.

Με την εξέλιξη που είχε ο αγώνας το τελικό 2-2 μάλλον δεν ικανοποίησε καμία από τις δύο ομάδες.

Στο 0-0 οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, σε ανατροπή του Καραμάνου από τον Βέλεθ. Το εκτέλεσε ο Βασιλόγιαννης, αλλά ο τερματοφύλακας Κουέστα απέκρουσε.

Η Λαμία συνέχισε επιθετικά και προηγήθηκε στο 24΄με τον Αραβίδη. Ο  ίδιος παίκτης έκανε το 2-0 στο 48΄.

Οι Θεσσαλονικείς αντεπιτέθηκαν  και ανταπέδωσαν τα γκολ με τους Λάρσον (52’) και Ιντέγε (5΄).

Στη συνέχεια, έχοντας αποκτήσει ψυχολογικό πλεονέκτημα ο Άρης κυνήγησε τη νίκη και απείλησε περισσότερο.

Κίτρινη κάρτα είδαν οι Αραβίδης, Νιασέ, Σκόνδρας της Λαμίας και Δεληζήσης, Βέλεθ του Αρη.

ΛΑΜΙΑ: Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας, Βύντρα, Αντέτζο, Βάντερσον, Δημούτσος, Νιασέ, Καραμάνος, Βασιλόγιαννης (85’ Μπιανκόνι), Ρόμανιτς (64’ Σαλιάκας), Αραβίδης.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Βέλεθ, Δεληζήσης, Κόρχουτ, Ροζ, Ματίγια, Σάσα, Φετφατσίδης (79’ Μαντσίνι), Γκάμα (90’ Μαρτίνες), Λάρσον (88’ Ντουρμισάι), Ιντέγε.