Η Μπάγερν πήρε το Champions League

Πρωταθλήτρια Ευρώπης για έκτη φορά στην ιστορία της αναδείχθηκε η Μπάγερν Μονάχου, επικρατώντας με 1-0 επί της Παρί Σεν Ζερμέν στον μεγάλο τελικό του Champions League, που έγινε στη Λισαβώνα το βράδυ της Κυριακής.

Η Παρί είχε περισσότερες ευκαιρίες για να σκοράρει και να πάρει τη νίκη, που θα της έδινε τον πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο στην 50χρονη ιστορία της. Δεν κατάφερε όμως να τις αξιοποιήσει.

Η γερμανική ομάδα είχε λιγότερες κλασικές ευκαιρίες, φάνηκε όμως αποτελεσματικότερη. Πάντως τη νίκη της οφείλει σε μεγάλο βαθμό στον τερματοφύλακά της Νόιερ, ο οποίος πραγματοποίησε σωτήριες επεμβάσεις.

Οι Γάλλοι έχασαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες στο 18' και στο 21' με τον Νεϊμάρ και τον Ντι Μαρία. Η Μπάγερν "απάντησε" με δοκάρι του Λεβαντόσφσκι δύο λεπτά αργότερα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπάγερν είχε εδαφική υπεροχή και κατοχή μπάλας, αλλά η Παρί ήταν πιό επικίνδυνη.  Ομως οι ευκαιρίες ήταν ελάχιστες μέχρι το 59ο λεπτό. Τότε οι Γερμανοί εκμεταλλεύθηκαν μια ανισορροπία στην άμυνα των Γάλλων και με κεφαλιά του Κομάν πήραν προβάδισμα στο σκορ.

Το τέρμα αυτό άλλαξε τη μορφή του ματς. Έπειτα από το αρχικό σοκ, η Παρί προσπάθησε να αντιδράσει και βγήκε στην επίθεση επιδιώκοντας την ισοφάριση. Η Μπάγερν οχυρώθηκε, με κύριο στόχο να διατηρήσει το μηδέν στην άμυνα και να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Κινδύνευσε πάντως να δεχθεί γκολ τρεις φορές μετά το 75', σε επιθετικές ενέργειες το Μμπαπέ και του Νεϊμάρ. Πάλι ο Νόιερ εξουδετέρωσε τον κίνδυνο, κρατώντας απραβίαστη της εστία του.

Οι Βαυαροί έκλεισαν ιδανικά τη σεζόν, πανηγυρίζοντας το τρεμπλ, καθώς νωρίτερα είχαν στεφθεί πρωταθλητές Γερμανίας, ενώ κατέκτησαν και το Κύπελλο.

Η Παρί κατέκτησε το νταμπλ στην Γαλλία, αλλά απέτυχε στο  χρυσό ιωβηλαίο της  να πάρει για πρώτη φορά το βαρύτιμο ευρωπαίκό τρόπαιο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παρί Σεν Ζερμέν (Τόμας Τούχελ): Νάβας, Κέρερ, Τιάγκο Σίλβα, Κιμπέμπε, Μπερνάτ (80΄ Κουρζάβα), Μαρκίνιος, Παρέδες (65΄ Βεράτι), Ερέρα (72΄ Ντράξλερ), Νεϊμάρ, Ντι Μαρία (80΄ Τσούπο-Μότινγκ), Μπαπέ.

Μπάγερν Μονάχου (Χανς-Ντίτερ Φλικ): Νόιερ, Κίμιχ, Μπόατενγκ (25΄ Σίλε), Αλάμπα, Ντέιβις, Γκορέτσκα, Τιάγκο, Κομάν (68΄ Πέρισιτς), Μίλερ, Γκνάμπρι (69΄ Κουτίνιο), Λεβαντόφσκι