Η Ρεάλ στον τελικό του Champioms League

Η Ρεάλ πήρε το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό του Champions League, επικρατώντας στη Μαδρίτη με 1-0 επί της Μάντσεστερ Σίτι. Ο Πρώτος μεταξύ τους αγώνας στο Μάντσεστερ είχε λήξει ισόπαλος 0-0.

Στον τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, η "βασίλισσα" θα αντιμετωπίσει την συμπολίτισσα της Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία έκανε τη μεγάλη έκλπληξη, αποκλείοντας την Μπάγερν.

Στο Μπερναμπέου το μάτς ήταν στο πρώτο ημίχρονο άτεχνο, χωρίς πολλές φάσεις. Η Ρεάλ προηγήθηκε στο 20': Ο Μπέιλ επιχείρησε εντυπωσιακό πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή, η μπάλλα βρήκε το πόδι του Φερνάντο και κατέληξε στα δίχτυα. Το γκολ χρεώθηκε ως αυτογκόλ στον αμυντικό της Σιτι.

Στο τελυταίο λεπτό του ημιχρόνου  η αγγλική ομάδα ΄φθασε κοντά στην ισοφάριση - που της έδινε την πρόκριση - όταν σε σουτ του Φερναντίνιο η μπάλλα βρηκε το κάθετο δοκάρι.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα βελτιώθηκε. Η Ρεάλ ειχε εδαφική υπεροχή, κράτησε περισσότερο τη μπάλλα και είχε περισσότερες ευκαιρίες. Στο 67’ έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ, αλλά η κεφαλιά του Μπέιλ κατέληξε στο δοκάρι.

Διαιτητής: Σκόμινα (Σλοβενία)

Κίτρινες: Ντε Μπρούινε, Φερνάντο, Λούκας, Οταμέντι

Σκόρερ: 20’ (αυτ.) Φερνάντο

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Νάβας, Καρβαχάλ, Πέπε, Ράμος, Μαρσέλο, Μόντριτς (88’ Κόβασιτς), Κρόος, Ίσκο (67’ Χάμες), Μπέιλ, Χεσέ (55’ Λούκας Βάσκεθ), Ρονάλντο

Μάντσεστερ Σίτι (Μανουέλ Πελεγκρίνι): Χαρτ, Σανιά, Κομπανί (10’ λ.τρ. Μανγκαλά), Οταμέντι, Κλισί, Φερνάντο, Φερναντίνιο, Τουρέ (61’ Στέρλινγκ), Ντε Μπρούινε, Νάβας (70’ Ιεανάτσο), Αγκουέρο