Ιστορική νίκη-πρόκριση του Ολυμπιακού, 2-1 την Αρσεναλ στο Λονδίνο

Πραγματοποιώντας την καλύτερη ίσως εμφάνιση του σε αγώνα ευρωπαίκής διοργάνωσης, ο Ολυμπιακός πέτυχε ιστορική νίκη-θρίαμβο 2-1 επί της Αρσεναλ στο Λονδίνο και πήρε την πρόκριση στους “16” του Europa League.

Η πρόκριση κρίθηκε στην  παράταση, καθώς ο κανονικός αγώνας έληξε με νίκη του Ολυμπιακού 1-0, με την οποία ισοφαρίστηκε το σκορ του πρώτου αγώνα στο Καραϊσκάκη, όπου η Αρσεναλ είχε κερδίσει με 0-1.

Οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν με πάθος και αυτοπεποίθηση, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες και καμία στιγμή  δεν φάνηκαν κατώτεροι από τη μεγάλη αντίπαλο τους. Μπήκαν με σιγουριά στο παιχνίδι, άντεξαν στην πίεση που προσπάθησε να ασκήσει από νωρίς η Άρσεναλ και σταδιακά πήραν τον έλεγχο του αγώνα.
 Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε την ομάδα όπως στον νικηφόρο αγώνα της Τούμπας  με τον ΠΑΟΚ, έχοντας στόχο τη νίκη και την πρόκριση.
 Οι Λονδρέζοι απείλησαν  πρώτη φορά με τον Πέπε στο 20΄. Ο Ολυμπιακός  απάντησε με σουτ του Καμαρά στο 36΄, το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Λένο.

Στην επανάληψη οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν με το ίδιο τέμπο, δίνοντας έμφαση στην άμυνα και στις οργανωμένες αντεπιθέσεις.  Στο 53' “έβαλαν φωτιά” στο παιχνίδι: Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Σισέ βρέθηκε ανενόχλητος στη μικρή περιοχή και με κεφαλιά έκανε το 0-1, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα.
Στα επόμενα 15 λεπτά κι ενώ όλοι περίμεναν από την Άρσεναλ να πιέσει αφόρητα, η αγγλική ομάδα έδειξε να βραχυκυκλώνει. Ο Ολυμπιακό συνέχισε να ελέγχει το ματς, και απείλησε με τον Ελ Αραμπί στο 70΄.

Με την πάροδο του χρόνου οι γηπεδούχοι ανέβαζαν στροφές, ενώ οι ερυθρόλευκοι οχυρώθηκαν στην άμυνα. Η ισοφάριση φαινόταν να είναι θέμα χρόνου. Στο 75΄και και στο 77’  ο Πέπε με συνεχόμενες ντρίμπλες βρέθηκε δύο φορές κοντά στο γκολ. Το 0-1 διατηρήθηκε και το ματς πήγε στην παράταση.

Στην παράταση

Το σκηνικό άλλαξε πλήρως από τα πρώτα λεπτά της παράτασης. Η Άρσεναλ πήρε την κατοχή και έκλεισε του ερυθρόλευκους στα καρέ τους, όμως παρά τις μικρές ευκαιρίες δεν μπορούσε να σκοράρει.
 Αντιθέτως ο Ολυμπιακός βρήκε σπουδαία ευκαιρία με τον Γκασπάρ για  να κάνει το 0-2 και να κλειδώσει το ματς. Ομως ο Πορτογάλος αστόχησε από εξαιρετική θέση.
Στο 109' οι ερυθρόλευκοι ήταν πάλι άτυχοι, καθώς το σουτ του Μασούρα χτύπησε στο δοκάρι.

Και επειδή “η μπάλα τιμωρεί”, λίγα λεπτά αργότερα, στο 113', η Αρσεναλ ισοφάρισε το παιχνίδι., με εξαιρετικό ψαλίδι του Ομπαμεγιάνγκ μέσα από την περιοχή, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η σπουδαία εμφάνιση της ελληνικής ομάδας θα “πήγαινε στράφι”, ο Ολυμπιακός πέτυχε το 1-2 στο 119'. Σκόρερ ο Ελ Αραμπί με προβολή από κοντά, μετά από σέντρα του Μασούρα.

Παραλίγο... έμφραγμα στις καθυστερήσεις της παράτασης: Λίγο προτού σφυρίξει ο διαιτητής τη λήξη, ο Ομπαμεγιάνγκ βρέθηκε μέσα στην περιοχή μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού. Σούταρε  όμως άουτ, χάνοντας ένα γκολ από αυτά που “δεν χάνονται” και στερώντας  την ομάδα του  την ισοπαλία που θα της έδινε την πρόκριση.

Άρσεναλ:  Λένο, Μπεγιερίν (84' Ουίλοκ), Θεμπάγιος (72' Τορέιρα), Μουστάφι (103' Παπασταθόπουλος), Νταβίντ Λουίζ, Σάκα,Τσάκα, Οζίλ, Ομπαμεγιάνγκ, Πεπέ, Λακαζέτ (115' Μαρτινέλι).

Ολυμπιακός: Σα, Ομάρ, Μπα, Σισέ, Τσιμίκας (115' Λοβέρα), Καμαρά, Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε (117' Παπαδόπουλος), Βαλμπουενά (86' Γκασπάρ), Ραντζέλοβιτς (77' Μασούρας), Ελ Αραμπί.
Σήμερα το μεσημέρι θα γίνει η κλήρωση για τα ζευγάρια της επόμενης φάσης και ο Ολυμπιακός θα μάθει τον αντίπαλό του.