Καπάρωσε τον τίτλο ο Ολυμπιακός με "διπλό" στην Τούμπα

Καθοριστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου στο πρωτάθλημα της Super League  έκανε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας στην Τούμπα επί του ΠΑΟΚ με 1-0.

Με τη νίκη αυτή οι ερυθρόλευκοι αποκτούν προβάδισμα 5 βαθμών και θα ξεκινήσουν με τεράστιο βαθμολογικό πλεονέκτημα τα πλέι-οφ, ακόμη κι αν ο ΠΑΟΚ κερδίσει στην Ξάνθη την επόμενη Κυριακή, στον τελευταίο αγώνα του κανονικού πρωταθλήματος.

Το ματς ήταν πολύ καλό, με πολλές φάσεις και από τις δύο ομάδες, που έπαιξαν ανοιχτά και δεν αμφισβήτησαν αποφάσεις των διαιτητών.

Ο ΠΑΟΚ ήταν πιό επιθετικός στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η απόδοση του έπεσε μετά το 0-1 στις αρχές του β' ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός - που μπορούσε να αρκεσθεί στην ισοπαλία - έπαιξε  για τη νίκη, κυνηγώντας το γκολ με έμφαση στις αντεπιθέσεις. Κατά γενική ομολογία ήταν καλύτερος από τον αντίπαλο του.

Σημαντικές πάντως για την εξέλιξη του παιχνιδιού και το τελικό αποτέλεσμα ήταν τρεις διαιτητικές αποφάσεις:

- Στο 51', τρία λεπτά αφ' ότου ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ, ακυρώθηκε γκολ του ΠΑΟΚ με τον Βαρέλα, μετά από εξέταση του VAR. O Γερμανός διαιτητής έκρινε ότι υπήρχε οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

- Στο γκολ του Ολυμπιακού δεν είναι ξεκάθαρο αν η μπάλα έχει βγει εκτός γραμμής στο γύρισμα του Ρανγκέλοβιτς, που χτύπησε στον Γιαννούλη και κατέληξε  στα δίχτυα

- Δεν καταλογίσθηκε πέναλτι σε σπρώξιμο του Τσιμίκα στον Λημνιό στο 82’ μέσα στην περιοχή. Η φάση δεν ελέγχθηκε καν από το VAR.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημειώθηκε στο 48΄: Ο Τσιμίκας έκανε σέντρα από τα αριστερά, η μπάλλα έφυγε από άλλους και ο Ρανγκέλοβιτς την κυνήγησε στη γραμμή του άουτ. Από αμφισβητούμενη θέση κατάφερε να την γυρίσει, η μπάλλα κτύπησε στον επερχόμενο Γιαννούλη και πήγε στα δίχτυα.

Ο ΠΑΟΚ έχασε ευκαιρίες  στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός  είχε δοκάρι με τον Ελ Αραμπί  στο 53΄.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Μίσιτς, Μαουρίτσιο (75’ Ελ Καντουρί), Λημνιός (82’ Λάμπρου), Πέλκας (64’ Άκπομ), Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Καμαρά (91’ Γκασπάρ), Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Ραντζέλοβιτς (83’ Μασούρας), Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί (69’ Χασάν)