«Καθάρισε» εύκολα στο Βόλο η ΑΕΚ

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο «Πανθεσσαλικό» του Βόλου, η ΑΕΚ επικράτησε με 3-1 της τοπικής ομάδας και παρέμεινε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα

Ο Καρέρα παρουσίασε μία ανανεωμένη 11άδα σε διάταξη 3-5-2, με επιθετικό δίδυμο τους Αλμπάνη-Κλωναρίδη και τον πρωτοεμφανιζόμενο Σιμάνσκι σε κεντρικό μεσοεπιθετικό ρόλο.

Το σχήμα αυτό λειτούργησε αποτελεσματικά στο γήπεδο. Η ομάδα έπαιξε συντονισμένη, με επιθετικό πνεύμα, δημιούργησε φάσεις και έφτασε στη  στη νίκη χωρίς να αντιμετωπίσει δυσκολίες.

Η Ενωση επέβαλε τον ρυθμό της από την αρχή του αγώνα, κυριάρχησε στο γήπεδο και προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο, με γκολ των Οικονόμου (στο 9ο λεπτό) και Αλμπάνη (στο 25').

"Κλείδωσε" τη νίκη στο 52ο λεπτό, όταν ο Κλωναρίδης έκανε το 3-0 με πλασέ εν κινήσει, μετά από σέντρα του Λόπες.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 3-1 στο 89', με τον Γκουαροτσένα.

Με ανεβασμένη ψυχολογία η ΑΕΚ ετοιμάζεται  τώρα για το ντέρμπι της ερχόμενης Κυριακής με τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Βόλος: Γκαραβέλης, Διαμαντής, Κανταμουρό (26' Οικονόμου), Δημόπουλος, Ντεντάκης, Φεράρι (66' Γέντρισεκ), Τσοκάνης, Ζοάο (46' Τόρες), Μπαλογιάννης, Μουνίθ, Γκουαροτσένα.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Σβάρνας, Οικονόμου, Βράνιες (81' Βασιλαντωνόπουλος), Λόπες, Μπακάκης, Σιμόες, Σιμάνσκι (79' Μπότος), Σαμπανάτζοβιτς, Αλμπάνης, Κλωναρίδης (61' Ντέλετιτς).