Μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να έχει ως ελαφρυντικό ότι επηρεάστηκε από την αναστάτωση των τελευταίων ημερών  με την πρόταση υποβιβασμού του, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν δεν είοχε την αναμενόμενη απόδοση στο ντερμπι με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Η ήττα  με 2-0 ήρθε ως φυσικό επακόλουθο μιας μέτριας εμφάνισης του “δικέφαλου” και ταυτόχρονα της ανωτερότητηας που έδειξαν αγωνιστικά οι “πράσινοι”.

Μπροστά σε 25.000 οπαδούς και φίλους του ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, επιβεβαιώοντας την εκτίμηση ότι βρίσκεται σε ανοδική τροχιά, ότι η ομάδα “δένει και ωριμάζει”

Με τη σημερινή νίκη το "τριφύλλι"  εδραιώνεται στην 4η θέση και παραμένει στο κυνήγι της ΑΕΚ. Αντίθετα ο ΠΑΟΚ έχασε την ευκαιρία να επανέλθει στην κορυφή και έμεινε δύο βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό.
Για τον Παναθηναϊκό ήταν η πέμπτη συνεχόμενη νίκη του – και μάλιστα χωρίς να δεχθεί γκολ.

Ο ΠΑΟΚ έφθασε πρώτος κοντά στο γκολ, αλλά η ευκαιρία χάθηκε: Ηταν ένα πλασε του Σβιντέρσκι στο 10', που έφυγε ελάχιστα άουτ.
Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός πέτυχε γκολ με τον Μακέντα. Μετά από εξέταση της φάση στο VAR, το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του Ιταλού επιθετικού.

Οι“πράσινοι” ξεκίνησαν με επιθετικές διαθέσεις το β' ημίχρονο και στο 48' κέρδισαν πέναλτι, όταν ο Ινγκασον ανέτρεψε τον Δώνη:. Το εκτέλεσε ο Μακέντα, ανοίγοντας το σκορ (1-0).
Λίγα λεπτά αργότερα, στο 56',  ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-0. Μιά βαθια μπαλιά από τους αμυντικούς τους αμυντικούς έφθασε στο κέντρο της άμυνας του ΠΑΟΚ και η μπάλα κατέληξε στον Χατζηγιοβάνη, ο οποίος με σκαφτό σουτ νίκησε τον Ζίβκοβιτς.
 Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά  ο Παναθηναϊκός έπαιζε πλέον με αυτοπεποίθηση και διατηρούσε τον έλεγχο του παιχνιδιού.