Μεγάλο διπλό του Παναιτωλικού επί του Άρη

Στην 5η θέση της βαθμολογίας φτερούγισαν τα "καναρίνια" του Αγρινίου

Μεγάλο διπλό πέτυχε ο Παναιτωλικός στο “ Κλεάνθης Βικελίδης”, για τη 14η αγωνιστική της Super League, επικρατώντας του Άρη με 1-2.

Τα "καναρίνια" άνοιξαν το σκορ στο 63' με τον  Αλέξανδρο Μαλή, στο 71' ο Αρη μείωσε με τον Νικολά Ντιγκινί και στο 75' ο Αντριαν Λουσέρο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, με απευθείας εκτέλεση κόρνερ!

Οι Αγρινιώτες στερήθηκαν πολύ νωρίς (10') τις υπηρεσίες του Αλχασάν Καμαρά, λόγω τραυματισμού του στο γόνατο (σ.σ. αντικαταστάθηκε αναγκαστικά) και έχασαν την ευκαιρία να προηγηθούν στο 31', με πέναλτι που κέρδισε λίγο νωρίτερα (27') ο Βλαντ Μοράρ από τον Χουλιάν Κουέστα. Ο τερματοφύλακας του Αρη αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα, ο Φράνκο Μάζουρεκ, όμως, από τα έντεκα βήματα, απέναντι στον νεοεισελθόντα κάτω από τα δοκάρια, Αλέξανδρο Αναγνωστόπουλο, έστειλε την μπάλα άουτ.

Περισσότερο δραστήριος στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Αρης, γεγονός που μεταφράστηκε σε ένα σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ, στο 5' , από τον Δεληζήση και ένα δοκάρι στο 15' από τον Γιουνές. Ο Παναιτωλικός «απάντησε» στο 16' με κεφαλιά του Μοράρ, ο Κουέστα, ωστόσο, μπλόκαρε την μπάλα και τρία λεπτά αργότερα χάθηκε διπλή ευκαιρία από τους φιλοξενούμενους να παραβιάσουν την αντίπαλη εστία με τους Μανά, Μάζουρεκ.

Στο 27' τραγικό λάθος του Δεληζήση, έφερε σε θέση βολής τον Μοράρ απέναντι στον Κουέστα. Ο Ισπανός γκολκίπερ ανέτρεψε τον 25χρονο επιθετικό, καταλογίστηκε σωστά πέναλτι, με τον ίδιο να αντικρίζει κόκκινη κάρτα. Ο Μάζουρεκ ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών, έχοντας απέναντί του τον Αναγνωστόπουλο (σ.σ. έκανε ντεμπούτο, υπερασπιζόμενος την εστία του Αρη, στη Super League), όμως, έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Αν και έπαιζε με αριθμητικό μειονέκτημα, ο Αρης παρέμεινε ενεργητικός και απείλησε στο 39' με τον Γκαρσία, ο Κυριακίδης, ωστόσο, απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο 50' ο Ντιγκινί σούταρε άουτ, προσπάθεια του Λουσέρο, τρία λεπτά μετά, για τους φιλοξενούμενους, εξουδετέρωσε ο Αναγνωστόπουλος και στο 59' ο Ντιγκινί, σούταρε ξανά, και ο Κυριακίδης έδιωξε με γροθιές.

Στο 63' ο Παναιτωλικός έγινε... αφεντικό στον αγώνα. Ο Μοράρ εκτέλεσε το κόρνερ και με προβολή ο Μαλής άνοιξε το σκορ.

Ο Αρης «απάντησε» στο 71' με τον Ντιγκινί, μετά από σέντρα του Μενέντες (1-1), η χαρά του, εντούτοις, δεν κράτησε. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αναγνωστόπουλος έδιωξε σε κόρνερ, πρωτοβουλία του Μάζουρεκ. Η εξέλιξη της φάσης έδωσε νέο κόρνερ για τον Παναιτωλικό, το οποίο εκτέλεσε εξαιρετικά ο Λουσέρο, στέλνοντας απευθείας την μπάλα στα δίχτυα, καθώς ο Σιώπης εκτίμησε λανθασμένα την πορεία του σουτ και ο Αναγνωστόπουλος δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Οι «κίτρινοι» πάλεψαν να ανατρέψουν τις εις βάρος τους κατάσταση. Στο 86' είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Βέλεθ (λειτούργησε σωτήρια για την ομάδα του ο Κυριακίδης), το σκορ δε διαφοροποιήθηκε, όμως, και ο Παναιτωλικός έφυγε με τους τρεις βαθμούς από την έδρα του Αρη.

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών)
Κίτρινες:  Κωνσταντινίδης -Μαλής, Λιάβας, Κυριακίδης, Τσιγγάρας, Μπαρμπόσα
Κόκκινες: 28' Κουέστα
Οι συνθέσεις:
ΑΡΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Κωνσταντινίδης, Βέλεθ, Δεληζήσης, Βαλεριάνος (55' Μενέντες), Σιώπης, Ματίγια, Γκάμα, Γκαρσία (82' Ναζλίδης), Ντιγκινί, Γιουνές (30' Αναγνωστόπουλος)
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Λιάβας, Τσοκάνης, Μαλής, Σουάρες, Ντίαζ (88' Χαντάκιας), Λουσέρο, Καμαρά (13' λ.τρ. Μανά), Μάζουρεκ (83' Τσιγγάρας), Μπαρμπόσα, Μοράρ