Νίκησε με ζόρι η Ρεάλ και αποδοκιμάστηκε

Ένα γκολ του Καρίμ Μπενζεμά στο 13ο λεπτό αποδείχθηκε αρκετό για τη Ρεάλ, να νικήσει, δύσκολα, 1-0 τη Ράγιο Βαγεκάνο στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» και να ανέβει -προσωρινά τουλάχιστον- στην τρίτη θέση του ισπανικού πρωταθλήματος.

Ωστόσο η Ρεάλ απογοήτευσε ξανά τους οπαδούς της και υπήρξαν εντονες αποδοκιμασίες στη λήξη του αγώνα. Μάλιστα, εάν ευστοχούσε η Βαγεκάνο στη διπλή ευκαιρία στο 92' για να ισοφαρίσει, τότε οι αποδκιμασίες θα ήταν εντονότερες.

Προγήθηκε η βαριά ήττα με 0-3 στο Μπερναμπέου από την ΤΣΣΚΑ στο Champions League και το κλίμα δεν ήταν το καλύτερο.

Οι «μερένγκες» είχαν ακόμη αρκετές ευκαιρίες και δοκάρι με τον Κρόος, αλλά χρειάστηκαν μία σπουδαία διπλή επέμβαση του Κουρτουά στις καθυστερήσεις, σε διαδοχικά σουτ των Αλεγκρία και Βελάσκες, για να κρατήσουν τη νίκη εν μέσω αποδοκιμασιών.

Να σημειωθεί ότι οι Μπενζεμά και Ασένσιο αποχώρησαν τραυματίες στο β΄ ημίχρονο και μένει να φανεί αν θα είναι διαθέσιμοι για το Παγκόσμιο Κύπελλο συλλόγων, την επόμενη εβδομάδα.