Ο Αρης πήρε «διπλό» στην Τρίπολη, η ΑΕΛ «Χ» στο Αγρίνιο

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, ο Αρης υπέταξε τον Αστέρα στην Τρίπολη με 3-0 και  έμεινε μόνος στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας διαφορά 4 βαθμών από τον 6ο Παναθηναϊκό.

Την ίδια ώρα, η ΑΕΛ αποσπούσε ισοπαλία στο Αγρίνιο απέναντι στον τοπικό Παναιτωλικό, ο οποίος προηγήθηκε με 2-0 αλλά δεν κατόρθωσε να κρατήσει τη νίκη.

Σαν σίφουνας πέρασε ο Άρης από την Τρίπολη, «κλειδώνοντας» μία σημαντική εκτός έδρας νίκη από το πρώτο ημίχρονο, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Super League.

Στην Τρίπολη ο Άρης  αιφνιδίασε την τοπική ομάδα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Λάρσον άνοιξε το σκορ μόλις στο 9'. Ο Ντιγκινί διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 23'. Πριν κλείσει το ημίχρονο (45΄+1) ο Γκαρσία ολοκλήρωσε τον θρίαμβο των «κίτρινων», σκορπώντας απογοήτευση στους οπαδούς των γηπεδούχων.

Στο Αγρίνιο, ο Παναιτωλικός προηγήθηκε με τον Μάζουρεκ στο 24΄ και διπλασίασε τα τέρματά του με τον Μπάϊροβιτς στο 42΄.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λάρισα πέρασε στην αντεπίθεση και φάνηκε αποτελεσματική. Μείωσε σε 2-1 στο 62΄ με τον Φατιόν και ισοφάρισε 7 λεπτά αργότερα, με πέναλτι που εκτέλεσε  εύστοχα ο ίδιος παίκτης.