Ο Ολυμπιακός «κατεδάφισε» την ΑΕΚ και καπάρωσε τη β' θέση

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ματς του γηπέδου Καραϊσκάκη με την ΑΕΚ, αλλά επικράτησε τελικά με το επιβλητικό 4-1, μετατρέποντας σε θρίαμβο μία διαγραφόμενη ήττα, που θα έδινε άλλη τροπή στη μάχη για  την προνομιούχο δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Με τη νίκη αυτή οι ερυθρόλευκοι ουσιαστικά "καπαρώνουν" αυτή τη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League, αποκτώντας προβάδισμα  8 βαθμών από την 3η ΑΕΚ.

Η μεγάλη νίκη-ανατροπή για τον Ολυμπιακό ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο. Το πρώτο ανήκε στην Ενωση, η οποία προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό με τον Πόνσε,  αποκτώντας ψυχολογικό πλεονέκτημα και σιγουριά στο παιχνίδι της.

Στο διάστημα αυτό οι παίκτες του Ολυμπιακού υπέπεσαν σε πολλά λάθη και η ΑΕΚ δημιούργησε ευκαιρίες τις οποίες δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει.

Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην στην επανάληψη. Ο Καμαρά ισοφάρισε στο 50' και ο Ολυμπιακός ανέβηκε ψυχολογικά και αγωνιστικά. Οι ερυθρόλευκοι κυριάρχησαν στο γήπεδο, ήταν συνεχώς στην επίθεση και έδειχναν να πιστεύουν στη νίκη.

Ο Φορτούνης έδωσε το προβάδισμα με έξοχη ατομική ενέργεια στο 72ο λεπτό, σκοπρίζοντας ενθουσιασμό στην κερδκίδα. Η ΑΕΚ φάνηκε να μένει από δυνάμεις και ουσιαστικά κατέρρευσε.

Παίζοντας ψυχωμένα και με  σωστές ενέργειες στην επίθεση, ο Ολυμπιακός  πέτυχε άλλα δύο τέρματα, με τον Χασάν στο 83' και τον Φορτούνη στο 87'.

Σημειώνεται ότι ο Ολυμπιακός έσπασε και μία παράδοση: Πρώτη φορά στην ιστορία του πρωταθλήματος από το 1959, κατάφερε να ανατρέψει αποτέλεσμα και να νικήσει την ΑΕΚ σε αγώνα που βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Μεριά, Βούκοβιτς (46’ Τοροσίδης), Σισέ, Τσιμίκας, Καμαρά, Γκιγιέρμε, Ντίας (46’ Χριστοδουλόπουλος - 68’ Γκερέρο), Ποντένσε, Φορτούνης, Χασάν.

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Οικονόμου, Τσόσιτς, Μπακάκης, Άλεφ (78’ Γαλανόπουλος), Σιμόες, Κλωναρίδης (57’ Μπακασέτας), Μάνταλος (86’ Αλμπάνης), Λιβάια, Πόνσε.