Ο Παναθηναϊκός άφησε βαθμούς στην Τρίπολη

Σε ένα αμφίρροπο ματς με σκληρότητα, εντάσεις και πολλές κίτρινες κάρτες, ο  Αστέρας Τρίπολης  και ο Παναθηναϊκός μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις, μένοντας στο 1-1.

Οι "πράσινοι" έπαιξαν με παίκτη λιγότερο από το 65’, όταν ο Ζαχίντ αντίκρυσε δεύτερη κίτρινη κάρτα και απεβλήθη. Εντούτοις είχαν την ευκαιρία να πάρουν το διπλό στο 90+1’, όταν ο Περέα αστόχησε ενώ βρέθηκε μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα Παπαδόπουλο.

Ο Αστέρας σημείωσε πρώτος γκολ στο 28’ με τον Ντέλετιτς, το οποίο όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε επιθετικά και στο 50' κέρδισε πέναλτι για ανατροπή του Νατζ από τον Τασουλή. Το εκτέλεσε ο Μακέντα, ο Παπαδόπουλος απέκρουσε, αλλά ο διαιτητής διέταξε επανάληψη. Στη δεύτερη εκτέλεση ο Ιταλός ήταν εύστοχος, ανοίγοντας το σκορ.

Η ομάδα της Τρίπολης έχασε στη συνέχεια τρεις ευκαιρίες για ισοφάριση, οταν ο Διούδης σταμάτησε τον Κώτσιρα στο 59’ και τον Φερνάντες στο 69’, ενώ ο Χαουρέγκι αστόχησε σε σουτ στο 75’.

Το γκολ της ισοφάρισης πέτυχε ο Χαουρέγκι στο 85’,  με πλασέ από δύσκολη γωνία, μετά από σέντρα του Λουίς Φερνάντες και κόντρα πάνω στον Κουρμπέλη.

Ο διαιτητής "μοίρασε" 8 κίτρινες κάρτες  για σκληρό παιχνίδι στους Φερνάντες, Μουνάφο, Παπαδόπουλο, Τασουλή, Σουάρες, Χαουρέγκι του Αστέρα και στους  Κουρμπέλη, Αποστολάκη του ΠΑΟ.΄

Οι συνθέσεις:

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τασουλής (78’ Σίτο), Σουάρεθ, Πασαλίδης, Ιγλέσιας (18’ Βαλιέντε), Μουνάφο, Φερνάντεζ, Κρέσπι (61΄ Λ.Φερνάντες), Χαουρέγκι, Ντέλετιτς

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Διούδης, Χατζηθεοδωρίδης (60΄Αλεξανδρόπουλος), Αποστολάκης, Νούνες, Πούγγουρας, Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης (63' Μπουζούκης), Κουρμπέλης, Νατζ, Ανουάρ, Μακέντα (76΄ Περέα).