Ο ΠΑΟΚ νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Αρη 1-0, "βάζονατς φωτιά" στα play off. Ακόμη πιο αμφίρροπη γίνεται η μάχη για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης του πρωταθλήματος και των άλλων δύο ευρωπαϊκών "εισιτηρίων". Πολλά θα εξαρτηθούν από την έκβαση του αποψινού αγώνα ΑΕΚ-Παναθηναϊκού

Μετά τη σημερινή νίκη ο ΠΑΟΚ και Αρης ισοβαθμούν στη δεύτερη θέση, την οποία θα μοιραστούν με την ΑΕΚ αν η "Ενωση" κερδίσει απόψε τον Παναθηναϊκό.

Στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης στο "Κλεάνθης Βικελίδης" οι δύο ομάδες φάνηκαν ισοδύναμες, αλλά ο ΠΑΟΚ έδειξε μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και ήταν αποτελεσματικότερος στην επίθεση

Ο "Δικέφαλος" άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης με γκολ του Σβαμπ, έπειτα από ασίστ του Σβιντέρσκι (φωτό). Στη συνέχεια και ως τη λήξη του ημιχρόνου με εξαιρετική αμυντική λειτουργία κράτησε τους επιθετικούς του Αρη μακριά από την εστία.

Λίγο πριν από το φινάλε του 45λεπτου ο ΠΑΟΚ έφθασε πολύ κοντά στην επίτευξη δεύτερου τέρματος: Ο Σφιντέρσκι έβγαλε κάθετη πάσα και ο Ελ Καντουρί ξεχύθηκε πρώτος προς τη μπάλα με κατεύθυνση την εστία του Άρη.  Επιχείρησε λόμπα με το δεξί, αλλά ο Κουέστα εκτινάχηκε και με τις άκρες των δαχτύλων του έδιξε με δυσκολία σε κόρνερ.

Ο Αιγύπτιος είχε άλλη μία σπουδαία ευκαιρία στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Στο μεσοδιάστημα, ο Αρης πίεσε για να φθάσει στην ισοφάριση, πολιόρκησε την αντίπαλη εστία, κέρδισε πολλά κόρνερ, αλλά  δεν κατάφερε κάτι ουσιαστικό.