Ο ΠΑΟΚ υπέταξε τη Μπενφίκα και πέρασε στα πλέι-οφ του Champions League

Με νίκη-θρίαμβο 2-1 επί της Μπενφίκα, ο ΠΑΟΚ πέρασε στα play off των προκριματικών του Champions League και θα διεκδικήσει τώρα σε διπλούς αγώνες με τη ρωσική Κράσνοντταρ τη συμμετοχή του στους ομίλους της διοργάνωση.

Η πορτογαλική ομάδα ήταν το φαβορί στην αναμέτρηση της Τούμπας, αλλά ο "δικέφαλος"  έπαιξε ψυχωμένα και με αυτοπεποίθηση, φροντίζοντας πρωτίστως την άμυνα.

Από το 15' ως τη λήξη του πρωτου ημιχρόνου η Μπενφίκα είχε απόλυτης εδαφική υπροχή και κατοχή της μπάλας, ενώ ο ΠΑΟΚ επιχειρούσε αντεπιθέσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Θεσσαλονίκης βελτίωσε την απόδοση της και έγινε πιό επικίνδυνη..

Το πρώτο γκολ (63’) για τον ΠΑΟΚ ήρθε μετά από συνεργασία δύο παικτών: Ο Γιαννούλης έκανε κούρσα από αριστερά, πέρασε τη μπάλα στον Ακπομ ο οποίος του τη γύρισε με πάσα στα πλάγια εξω από την περιοχή. Στην παράλληλη σέντρα του Γιαννούλη, ο Ρούμπεν Ντίας προσπαθώντας να αποκρούσει έστειλε τη μπάλα στην εστία της ομάδας του.

Στο 75’ σε μια εξαιρετικά οργανωμένη αντεπίθεση, ο Γιαννούλης μετά την κούρσα του από αριστερά έστειλε μακρινή σέντρα ακριβείας στον ξεμαρκάριστο δεξιά Ζίβκοβιτς., που είχε μπει νωρίτερα αλλαγή.Ο πρωτοεμφανιζόμενος με τον ΠΑΟΚ Σέρβος επιθετικός απέφυγε δύο αμυντικούς, σούταρε και νίκησε τον Βλαχοδήμο, γράφοντας το 2-0.

Κι ενώ μέχρι τότε ο "δικέφαλος" αντιμετώπιζε χωρίς φόβο την Μπενφίκα, μετά το 2-0 παραδόξως γύρισε πίσω και κλείσθηκε στην άμυνα. Οι απανωτές επιθέσεις των Πορτογάλων έφεραν αποτέλεμα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Το 2-1 πέτυχε ο Ράφα Σίλβα με κεφαλιά στο 94'.

Επόμενος αντίπαλος του ΠΑΟΚ η ρωσική Κρασνοντάρ, με την οποία θα δώσει δύο αγώνες (εντός-εκτός έδρας) στις 23 και 29 Σεπτεμβρίου, με έπαθλο τη συμμετοχή στους ομίλους του Champions League.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Αμπελ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Κρέσπο, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Πέλκας (66' Α. Ζίβκοβιτς), Τζόλης (80' Τζόλης), Άκπομ.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ (Ζόρζε Τζεσούς): Βλαχοδήμος, Αντρέ Αλμέιδα, Ρούμπεν Ντίας, Βερτόνχεν, Γκριμάλδο, Πίζι, Βάιγκλ, Ταράμπτ (81' Ράφα Σίλβα), Έβερτον, Σεφέροβιτς (72' Βινίσιους), Πεντρίνιο (65' Νούνιες)