Πικρή ήττα Ολυμπιακού με Αρσεναλ

Επί 80 λεπτά ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο ματς με την Άρσεναλ στο γήπεδο Καραϊσκάκη, αλλά η λονδρέζικη ομάδα  πήρε τελικά τη νίκη με 1-0, αφήνοντας στους ερυθρόλευκους ελάχιστες ελπίδες για πρόκριση στους «16» του Europa League.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε ανοιχτά, με σωστή οργάνωση σε άμυνα και επίθεση, χωρίς να φοβηθεί το "μέγεθος" της Αρσεναλ. Δημιούργησε καλές ευκαιρίες, ενώ πριν δεχθεί το γκολ στο 81', δεν απειλήθηκε. Μπορούσε μάλιστα να προηγηθεί από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, ότανέχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες  με τον Μασούρα και τον Μπα.

Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο οι Άγγλοι ένιωσαν έντονα την πίεση των γηπεδούχων, οι οποίοι με συνεχές τρέξιμο, αλληλοκάλυψη, πάθος και αγωνιστικότητα, δημιουργούσαν συνεχώς προβλήματα στην άμυνα των αντιπάλων τους.

Κατά διαστήματα οι «ερυθρόλευκοι» καθήλωσαν την Άρσεναλ, η οποία πρόσεξε ιδιαίτερα τα μετόπισθεν και επιχειρούσε αντεπιθέσεις.

Σε μία από αυτές, στο 81', σημειώθηκε το μοναδικό γκολ: Ο Τσάκα έκανε παράλληλη σέντρα από τα δεξιά στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, ο Λακαζέτ πετάχθηκε  μπροστά, βρήκε τη μπάλα και την έστειλε με σουτ στα δίχτυα.

Μετά το γκολ  ο Ολυμπιακός έχασε το ρυθμό και την αυτοσυγκέντρωση του, αποδιοργανώθηκε και κινδύνευσε να δεχθεί κι άλλο τέρμα. Στο 86' οι Άγγλοι έφτασαν πολύ κοντά σε  δεύτερο τέρμα, όμως η κεφαλιά του Παπασταθόπουλου σταμάτησε στο δοκάρι του Σα.