Προκρίθηκε ο ΟΛυμπιακός με νίκη-ανατροπή

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά στο φάσμα του αποκλεισμού από το Κύπελλο Ελλάδος, αντιμετωπίζοντας στο Καραϊσκάκη τη Λαμία, η οποία τον είχε αποκλείσει και πέρυσι στο ίδιο γήπεδο.

Η Λαμία προηγήθηκε 0-1 στο ημίχρονο, με γκολ του Αντέτζο στο 44'. Καθώς το πρώτο ματς είχε λήξει 0-0, για να πάρουν την πρόκριση οι ερυθρόλευκοι έπρεπε πλέον να σημειώσουν δύο γκολ χωρίς να δεχθούν κανένα.

Ο Ολυμπιακός "τα βρήκε δύσκολα" και η αγωνία μεγάλωνε, καθώς η επαρχιακή ομάδα με συμπαγή άμυνα κατόρθωνε να αποσοβεί τους κινδύνους, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον τερματοφύλακα της Κάχριμαν, που πραγματοποιούσε σωτήριες εντυπωσιακές αποκρούσεις.

Καθοριστικό για την αναμέτρηση ήταν το δίλεπτο 60'-61': Πρώτα ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με κεφαλιά του Χασάν από σέντρα του Βαλμπουενά. Στο επόμενο λεπτό απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα, όταν αποβλήθηκε ο Ρόμανιτς με 2η κίτρινη για θέατρο - μιά διαιτητική απόφαση εξαιρετικά αυστηρή, που άλλαξε τις ισορροπίες στο παιχνίδι.

Με ανεβασμένο ηθικό οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να πολιορκούν την εστία της Λαμίας. Στο 72' απέκτησαν προβάδισμα με κεφαλιά του Σισέ, μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Βαλμπουενά.

Λίγα λεπτά αργότερα έγινε το 3-1 από τον ίδιο παίκτη και  το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε.

Αν και με δέκα παίκτες, η Λαμία δεν κατέθεσε τα όπλα. Μείωσε το σκορ στο 90'  με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Βιγιάλμπα. Τα 4 λεπτά των καθυστερήσεων "φαγώθηκαν" από τον Ολυμπιακό σε συνεχή πλάγια άουτ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ολυμπιακός: Αλέν, Σεμέδο, Καμαρά, Φορτούνης, Γκιγιέρμε, Μασούρας (46' Ελ Αραμπί), Τσιμίκας, Λοβέρα (46' Βαλμπουενά), Σισέ, Γκασπάρ και Χασάν (78' Μορ).

Λαμία: Κάχριμαν, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Νιασέ, Βασιλόγιαννης (75' Βιγιάλμπα), Τιρόν - Τιρόνε (64' Σκόνδρας), Καραμάνος (64' Σασί), Ρόμανιτς, Βάντερσον, Ασίγκμπα και Μπουλούλης.