Συνεχίζεται η επέλαση του ΠΑΟΚ - Νίκησε και τη Λάρισα

Νίκη με ανατροπή πέτυχε στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ,

Συνεχίζοντας την ξέφρενη πορεία του προς τον φετινό τίτλο στη Super League, ο ΠΑΟΚ νίκησε στην έδρα του τη Λάρισα με 2-1 και διατήρησε τη βαθμολογική διαφορά από τις ομάδες που ακολουθούν

Ο Ατρόμητος παρέμεινε στη δεύτερη θέση, επικρατώντας του Αρη  στο Περιστέρι, σε ένα "χορταστικό" ματς που έληξε 4-2.

Στην Τούμπα η Λάρισα προηγήθηκε στο σκορ με τον Νούνιτς στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης. Το τέρμα της ΑΕΛ ήρθε κόντρα στη ροή του ματς, καθώς ο «δικέφαλος» είχε κατασκηνώσει στην εστία των φιλοξενουμένων, αλλά δεν κατάφερνε να εκπορθήσει την αντίπαλη εστία.

Η φάση που έκρινε τον αγώνα έγινε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Καρανίκας ανέτρεψε τον Πρίγιοβιτς μέσα στη μεγάλη περιοχή της ΑΕΛ. Ο «θύτης» αποβλήθηκε το ματς, ενώ ο Σέρβος ευστόχησε και φερε το ματς στα ίσα.

Έχοντας αριθμητική υπεροχή για ένα ολόκληρο ημίχρονο, ήταν θέμα χρόνου για τον ΠΑΟΚ να πετύχει ακόμα ένα τέρμα απέναντι στην ταμπουρωμένη στα καρέ της Λάρισα, η οποία επεδίωκε να κρατήσει το ισόπαλο αποτέλεσμα μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Τη λύση για τους γηπεδούχους έδωσε ο Άκπομ στο 69'. Μετά το 2-1 η αποστολή του ΠΑΟΚ έγινε εύκολη, καθώς η ΑΕΛ δεν ήταν σε θέση να αντεπιτεθεί και να απειλήσει.