Αγχωτικός θρίαμβος της Λίβερπουλ επί της Μάντσεστερ Σίτι

Τα εύκολα δύσκολα έκανε γι άλλη μια φορά η Λίβερπουλ, η οποία μετέτρεψε τον διαφαινόμενο θρίαμβο επί της Μάντσεστερ Σίτι σε μία αγχωτική νίκη με 4-3.

Έστω και έτσι, έσπασε το αήττητο της Σίτι και η Λίβερπουλ έφτασε στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος ισοβαθμώντας με τη Γιουνάιτεντ και την Τσέλσι με 47 βαθμούς.

Σημειώνεται ότι στις πρώτες 22 αγωνιστικές η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα είχε 20 νίκες και 2 ισοπαλίες, ενώ συνολικά ήταν για 30 σερί ματς πρωταθλήματος αήττητη, από τις 5 Απριλίου 2017, όταν είχε χάσει στο Λονδίνο απ' την Τσέλσι (2-1).

Στο παιχνίδι, για 88 λεπτά οι «κόκκινοι» έδειχναν ότι θα «πλήρωναν με το ίδιο νόμισμα» τη Μάντσεστερ Σίτι για τη «βαριά» ήττα που είχαν γνωρίσει στο «Έτιχαντ» με 5-0, στο ματς του πρώτου γύρου, όταν προηγήθηκαν με 4-1, αλλά και πάλι στα τελευταία λεπτά έδειξαν αυτοκτονικές τάσεις.

Με εξαιρετικό σουτ έξω απ' την περιοχή άνοιξε το σκορ στο 9' ο Τσέιμπερλεν, ο οποίος έφτασε τα 3 γκολ στο πρωτάθλημα, επίδοση που δεν είχε πετύχει σε καμία απ' τις 6 χρονιές του στην Άρσεναλ.

Στο 40' ο Λερουά Σανέ ισοφάρισε με τρομερό σουτ στην κλειστή γωνία του Κάριους, αλλά οι "κόκκινοι" προηγήθηκαν ξανά στο 59' με τον Ρομπέρτο Φιρμίνο να κάνει το 2-1 με τρομερό "ψηλοκρεμαστό" πλασέ, από ασίστ του Τσέιμπερλεν.

Δύο λεπτά αργότερα ο Σαντιό Μανέ "εκτέλεσε" τον Έντερσον Μοράες για το 3-1 (60') και στο 68' ο Μοχάμεντ Σαλάχ με μακρινή λόμπα τιμώρησε τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα για την έξοδό του και έκανε το 4-1, με το 18ο φετινό γκολ του.

Κι όμως στα τελευταία λεπτά λίγο έλειψε να γίνει το θαύμα! Στο 84' ο Μπερνάρντο Σίλβα πέτυχε το δεύτερο γκολ των "πολιτών" μειώνοντας σε 4-2 και στο 91' ο Ιλκάι Γκιουντογάν μείωσε σε 4-3.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο καλές στιγμές για να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις, αλλά δεν απέφυγαν την πρώτη τους ήττα.