Αίολος Αστακού: Άστρο λαμπρό τον οδηγεί!

Μεγάλη νίκη στην παράταση πέτυχε το Σάββατο ο Αίολος Αστακού εκτός έδρας επί του Παναιτωλικού στο πρωτάθλημα μπάσκετ Βορειοδυτικής Ελλάδας.

Με κορυφαίο παίκτη τον 16χρονο (ύψους 1,95 μ) Φώτη Κακούρη που πέτυχε 25 πόντους, ο Αίολος νίκησε την ομάδα του Παναιτωλικού με σκορ 66-69 και έχοντας κάνει το 2 στα 2 οδηγεί την κούρσα του Α’ Ομίλου της Β’ Ανδρών του πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΒΕ.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 60-60, ενώ πρέπει να σημειωθεί ότι ο Παναιτωλικός είχε προηγηθεί στο τρίτο δεκάλεπτο με 54-43, αλλά ο Αίολος ψαλίδισε σταδιακά τη διαφορά και ισοφάρισε, για να στείλει το ματς στην παράταση όπου και επικράτησε με 66-69.

Από τους νικητές ο Κακούρης πέτυχε 25 πόντους, ο Σούρλας 13 και ο Μπαρούχας 10.

Από τον Παναιτωλικό ο Κοτσώνης σημείωσε 20 πόντους, ο Σύρρος 12 και Μινασιάν και Παχής από 11.

Τα δεκάλεπτα κύλισαν ως εξής: Α:24-16 Β:12-12 Γ:18-15 Δ:06-17.

Παναιτωλικός(Ζαρκάδας): Σύρρος 12, Μινασιάν 11 (1τ), Κοτσώνης 20(2τ), Παχής 11(2τ), Τσάσσης  8, Έξαρχος 4, Λιακόπουλος, Τσώλας, Γεωργούλας.

Αίολος Αστακού (Καρατσώρης): Κακούρης 25, Γκάτσης 7 (1τ), Σταύρου 8 (2τ), Μπαρούχας 10 (2τ), Σούρλας 13 (2τ), Αντωνόπουλος 4, Τσάνος 2, Μακρής, Ρηγάλος, Μουστάκας.