Αποκλεισμός-σοκ της ΑΕΚ από τη Νόα - Δεν μπόρεσε να ανατρέψει το 1-3

Πραγματικό σοκ για την ΑΕΚ, που μένει εκτός διοργανώσεων, χάνοντας την πρόκριση από την άσημη αρμενική ομάδα Νόα.

Η Ένωση νίκησε 1-0 στον επαναληπτικό αγώνα στη Νέα Φιλαδέλφεια, αλλά είχε χάσει 3-1 στην Αρμενία και αποκλείστηκε από το  Conference League.

Η ΑΕΚ είχε ευκαιρίες στο πρώτο μέρος κι ένα δοκάρι με τον Μάνταλο. Φάνηκε όμως αδύναμη, έκανε πολλά λάθη και ήταν αναποτελσματική στην επίθεση.

Στο δεύτερο μέρος η Νόα ισορρόπησε το παιχνίδι, δημιούργησε ευκαιρίς και είχε δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι ξύπνησαν αργά. Λίγο πριν από το φινάλε και συγκεκριμένα στο 90+2' η ΑΕΚ ανοιξε το σκορ με αυτογκολ του Γκονζάλο Σίλβα της Νόα, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για την πρόκριση.

H AEK κυνήγησε το γρήγορο γκολ, έπαιξε επιθετικά και πίεσε τους Αρμένιους. Ομως η Νόα ήταν αυτή που δημιούργησε τις πρώτες ευκαιρίες στο παιχνίδι.

Ο Αλμέιδα έβλεπε την ομάδα του να μην μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά και στο δεύτερο ημίχρονο έριξε στο παιχνίδι πρώτα τους Σιμάνσκι και Λαμέλα και εν συνεχεία τους Κοϊτά και Φερνάντες. Όσο ο χρόνος κυλούσε η κατάσταση γινόταν και πιο δύσκολη,

Η ΑΕΚ έμεινε ζωντανή στις καθυστερήσεις σημειώνοντας γκολ στο 90+2': Ο Φερνάντες έκανε  γέμισμα από τα δεξιά, ο Γκονζάλο Σίλβα έβαλε το πόδι του μπροστά από τον Τσούμπερ και έγινε το 1-0. Στα εναπομείναντα λεπτά, η Ένωση προσπάθησε να στείλει το ματς στην παράταση.

Στο 90+7', έγινε το γέμισμα από τα δεξιά, ο Χατζισαφί έβαλε το πόδι του στο δεύτερο δοκάρι, όμως δεν κατάφερε να δώσει στην μπάλα κατεύθυνση προς την εστία. Είχε κάποιες στατικές φάσεις, όμως το δεύτερο γκολ δεν ήρθε για την Ένωση.

ΑΕΚ: Στρακόσα, Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Πήλιος (70' Χατζισαφί), Σιμάνσκι (46' Πινέδα), Μάνταλος, Ελίασον (64' Φερνάντες), Λιούμπιτσιτς (46' Λαμέλα), Γκατσίνοβιτς (64' Κοϊτά) , Τσούμπερ
    NOA: Τσαντσάρεβιτς, Σίλβα, Μίλκοβιτς, Τοράρινσον, Σάντος, Γκάμπος (63' Τσινάρι), Σανγκαρέ (75' Μουραντιάν), Μανβέλιαν (74' Ομάρ), Φερέιρα (63' Αβανεσιάν), Γκρεγκόριο (63' Άιας), Πινσόν