Δεν χάνει με τίποτα η Σίτι του Πέπε Γκουαρντιόλα

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε και από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας η Μάντσεστερ Σίτι, παίρνοντας ισοπαλία 0-0 και αποφεύγοντας στο παρά ένα την πρώτη της ήττα στην εφετινή Premier League.

Παρέμεινε έτσι αήττητη μετά 21 αγωνιστικές, έχοντας διαφορά 14 βαθμών από την δεύτερη Τσέλσι.

Η Σίτι στο 28ο λεπτό είχε δοκάρι με τον Αγκουέρο, όμως η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα χάθηκε από την Κρίσταλ Πάλας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Στέρλινγκ μάρκαρε αντικανονικά τον Ζαά και ο διαιτητής έδειξε την εσχάτη των ποινών. Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Μιλιβόγεβιτς που κλήθηκε να εκτελέσει το πέναλτι, έστειλε την μπάλα στα πόδια του Έντερσον, χάνοντας μοναδική ευκαιρία για να χαρίσει τη νίκη στους γηπεδούχους.

Ένα αυτογκόλ και ένα πέναλτι έκριναν την αναμέτρηση της Γουέστ Μπρομ με την Άρσεναλ με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1. Οι «κανονιέρηδες», οι οποίοι βρίσκονται μόνοι στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, προηγήθηκαν στο 83` με αυτογκόλ του ΜακΛιν, ωστόσο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν έξι λεπτά αργότερα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ροντρίγκεζ.

Τα έως αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Μπόρνμουθ-Έβερτον 2-1 (33`, 88` Φρέιζερ - 57` Ιντρίσα Γκουεγιέ)

Τσέλσι-Στόουκ 5-0 (3` Ριούντιγκερ, 9` Ντρινκγουότερ, 23` Ροντρίγκεζ, 73`-πεν. Γουίλιαν, 88` Ζαπακόστα)

Χάντερσφιλντ-Μπέρνλι 0-0

Λίβερπουλ-Λέστερ 2-1 (52`, 76` Σαλάχ - 3` Βάρντι)

Νιούκαστλ-Μπράιτον 0-0

Γουότφορντ-Σουόνσι 1-2 (11` Καρίγιο - 81` Αγιού, 90` Ναρσίνγκ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Σαουθάμπντον 0-0

Κρίσταλ Πάλας- Μάντσεστερ Σίτι 0-0

Γουέστ Μπρομ-Άρσεναλ 1-1 (89`-πεν. Ροντρίγκεζ - 83` ΜακΛιν)