Διπλό επί της ΑΕΚ ο Ολυμπιακός και πλεονέκτημα έδρας για τα play offs

Ένα σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο της Basket League πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός επί της βαθμολογικά αδιάφορης ΑΕΚ (κατακτά την 3η θέση) με σκορ 70-63. Έτσι οι "ερυθρόλευκοι" πιάνουν τον Παναθηναϊκό στην πρώτη θέση, για την ώρα, διατηρώντας το αβαντάζ λόγω των μεταξύ τους αναμετρήσεων γεγονός που θα τους δώσεις το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στην πορεία για τα τελικά.

Οι Πειραιώτες είχαν σε μεγάλη βραδιά τον Ματ Λοτζέσκι, που τελείωσε το ματς με 17 πόντους, ενώ σημαντικές βοήθειες σε άμυνα κι επίθεση προσέφερε ο Μπιρτς με 10. Ο Σπανούλης σε κακό βράδυ με μόλις 2 πόντους, ενώ ο Πρίντεζης τελείωσε το ματς με 0-5 τρίποντα, αλλά πέτυχε 11 πόντους. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν πρώτο σκόρερ τον Ντίξον με 14 πόντους, ενώ 11 σημείωσε ο Μαυροκεφαλίδης και 10 ο Μαυροειδής.

Η ΑΕΚ που είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου μέρους (ξέφυγε ακόμη και με 7 πόντους στο πρώτο 10λεπτο) δεν άντεξε στην πιεστική άμυνα των «ερυθρόλευκων» στο δεύτερο μέρος και ηττήθηκε από μία ανώτερη ομάδα.