Εκτός Champions League ο ΠαναθηναΊκός - Εχασε από τη Μπράγκα

Με δεύτερη ήττα από την πορτογαλική Μπάγκα (0-1 στο ΟΑΚΑ) ο Παναθηναϊκός έχασε την πρόκριση στους ομίλους του Champions League και θα συνεχίζει την ευρωπαϊκή του πορεία στο Europa League, την δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Οι "πράσινοι" πάλεψαν  μπροστά σε 60.000 και πλέον φιλάθλους, διεκδικώντας ένα νικηφόρο αποτέλεσμα μέχρι το φινάλε του ματς. Ομως αυτή τη φορά δεν είχε την τύχη με το μέρος του. Εχασε τρεις σπουδαίες ευκαιρίες να προηγηθεί και άλλες τρεις για να ισοφαρίσει αμέσως μετά το 0-1.

Οι Πορτογάλοι πήραν προβάδισμα με  γκολ του Μπρούμα στο 83'. Στα δύο επόμενα λεπτά ο Τζούρισις μόνος μπροστ στον τερματοφύλακα Ματέους έστειλε τη μπάλα εξω από το κάθετο δοκάρι και στο επόμενο λεπτό τον μιμήθηκε ο Σπόραρ.

Ο Παναθηναϊκός αδικείται από το 0-1. Γι αυτό στο τέλος του αγώνα ο κόσμος αποθέωσε τους παίκτες του Παναθηναϊκού και τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς για τη συνολική προσπάθεια τους τόσο στο παιχνίδι κόντρα στη Μπράγκα όσο και στην έως τώρα πορεία τους.

Το τριφύλλι θα συνεχίσει στους ομίλους του Europa League. Η κλήρωση των ομίλων θα γίνει την Παρασκευή