Επικράτησε ο Παναθηναϊκός σε ματς-θρίλερ με την Μπασκόνια

Μια πολύ δύσκολη νίκη πέτυχε ο Παναθηναϊκός απέναντι στην πολύ δυναμική φέτος Μπασκόνια με σκορ 69-68. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ δεν έπαιξε πολύ καλά όμως βρήκε λύσεις τελικά για να πετύχει την 4η συνεχή νίκη στην διοργάνωση που έχει σημασία τόσο σε βαθμολογικό όσο και ψυχολογικό επίπεδο. Τζέιμς, Καλάθης και Σίνγκετον ηγήθηκαν της μεγάλης προσπάθειας.

Αρχικά το πρώτο 10λεπτο ήταν καταιγιστικό για το "τριφύλλι" - ο Σίνγκλέτον σημείωσε 19 πόντους σε 10 λεπτά. Όλα όμως άλλαξαν στην συνέχεια, ο "πάγκος" του Παναθηναϊκού δεν ανταποκρίθηκε και η Μπασκόνια κέρδιζε ριμπάουντ, έβαζε εύκολα πόντους και βρέθηκε μπροστά.

Το ματς συνεχίστηκε με προβάδισμα των Ισπανών. Ο Παναθηναϊκός, αν και πλήρως αιφνιδιασμένος από την τροπή που πήρε του ματς, βρήκε την πίστη να παίξει άμυνα και να επιστρέψει από το -9 (48-57). Σουτ από τον Ρίβερς και τον Τζέιμς τον έφεραν μετά από πολλή ώρα μπροστά (65-63) και τελικά το προβάδισμα διατηρήθηκε μέχρι το τέλος.

Στην τελευταία επίθεση η Μπασκόνια ουσιαστικά δεν μπόρεσε να εκδηλώσει επίθεση, χάρις στην πολύ καλή άμυνα του Καλάθη στον Μπεμπουά.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 37-41 55-59, 69-68

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 23 (5ρ, 1κλ), Νίκολς 3, Ρίβερς 4, Τζέιμς 16 (6/12 σουτ), Φώτσης, Παππάς, Φελντέιν 6, Γκάμπριελ, Μπουρούσης 3, Καλάθης 14 (6ρ, 6ασ, 4 κλ).

Μπασκόνια: Λάρκιν 6, Πριγκιόνι, Βοϊγκτμαν 6, Χάνγκα 12, Μπεμπουά 11, Μπλάζιτς, Ντιοπ 10, Τίλι 4, Σενγκέλια 17, Μπάντιγκερ, Λουθ 2.