Επιβλητική νίκη Ολυμπιακού με ΠΑΣ

Εύκολη νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης» κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε με το ευρύ 5-0 και παρέμεινες στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, μαζί με ΑΕΚ, Παναθηναϊκό και Άρη.

Ο Ολυμπιακός ήταν εμφανώς καλύτερος από τον αντίπαλό του και κατάφερε να «κλειδώσει» τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο. Στο β' μέρος συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του με δύο τέρματα στα τελευταία λεπτά.

Τα τέρματα των νικητών σημείωσαν οι Ελαμπντελαουί (στο 33'), Φορτούνης (με πέναλτι στο 41'), Ποτένσε (55'), Γκερέρο (90') και Μερια (στις καθυστερήσεις του αγώνα).

Μετά το τέλος του ματς, στον αγωνιστικό χώρο μπήκε ο Γιάγια Τουρέ, ο οποίος αποθεώθηκε από τους οπαδούς του Ολυμπιακού.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Βούκοβιτς (57' λ.τρ. Μιράντα), Τσιμίκας, Μπουχαλάκης (74' Νάτχο), Καμαρά, Φορτούνης (71' Χριστοδουλόπουλος), Ποντένσε, Φετφατζίδης, Γκερέρο.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γ. Πετράκης): Βελλίδης, Αποστολόπουλος, Πμιχαήλ, Τζημόπουλος, Κακουμπά, Λίλα (77' Σιόντης), Κάστρο, Νικολιάς (75' Βιδάλ), Κούζικ, Ξύδας (34' Μυστακίδης), Κριζμάν.