Εχασε ο Παναθηναϊκός στο Βελιγράδι

Δυσκολεύει πλέον η προσπάθεια του Παναθηναϊκού να καταλάβει τη δεύτερη θέση στον όμιλο της Ευρωλίγκας  και να αποκτήσει πλεονέκτημα έδρας στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Οι "πράσινοι" πλήρωσαν το κακό τους τρίτο δεκάλεπτο και γνώρισεν την ήττα με 69-67 από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι. Τώρα σοβαθμούν με τους Σέρβους, αλλά βρίσκονται σε μειονεκτική θέση, επειδή έχασαν και τα δύο μεταξύ τους ματς.

Η ελληνική ομάδα έκανε πολύ καλό πρώτο ημίχρονο. Προηγήθηκε ακόμα και με 9 πόντους στη δεύτερη περίοδο. Ομως  στην τρίτη οι Σέρβοι έκαναν  επιμέρους σκορ 25-11.

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός φάνηκε πιό αξιόμαχος, κάλυψε σταδιακά τη διαφορά και  ισοφάρισε 1' 12" πριν από τη λήξη ισοφάρισε.

Ομως ο Ευθρός Αστέρας είχε "απαντήσεις" στα τελευταία δευτερόλεπτα: Με ένα καλάθι και τέσσερις βολές πήρε προβάδισμα 5 πόντων. Ο Παναθηνα<ίκός κατόρθωσε μόνο να περιορίσει τη διαφορά με τρίποντο του Παύλοβιτς.

Από τους «πράσινους» ξεχώρισε ο Γουίλιαμς που πέτυχε 17 πόντους. Αξιος συμπαραστάτης του Αμερικανού ο Ραντούλιτσα, που είχε 11 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Κίνσεϊ (19π) και Μίλερ (16π) έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά στον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 28-31, 53-42, 69-67.

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Κίνσεϊ 19 (1), Ντάγκουμπιτς 9 (1), Λάζιτς 2, Μίτσιτις 6, Σιμόνοβιτς 2, Γκούντουριτς 2, Γιόβιτς 4, Μίλερ 16 (1), Τσίρμπες 6, Στίματς 3

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Χέινς 5 (1), Πάβλοβιτς 7 (1), Γιάνκοβιτς, Φώτσης, Ραντούλιτσα 11, Φελντέιν 4, Διαμαντίδης, Γκιστ 9 (1), Καλάθης 5, Κούζμιτς 5, Γουίλιαμς 17 (1), Χάντερ 4