Εύκολη νίκη της ΑΕΚ με 3-0 επί του Πανθρακικού

Μόνο ομάδα που έπαιζε το τελευταίο της χαρτί δεν ήταν ο Πανθρακικός που εμφανίστηκε νωχελικός στο ΟΑΚΑ επί της ΑΕΚ. Στον αντίποδα οι κιτρινόμαυροι μπήκαν δυνατά στο ματς από την αρχή και το καθάρισαν σχετικά σύντομα πετυχαίνοντας μάλιστα 3 γκολ στα πρώτα 17 λεπτά της αναμέτρησης.

Στο 4΄ ο Μπουοναότε με εξαιρετική ατομική ενέργεια, «άδειασε» Μελίσση και Ποτουρίδη, εκτέλεσε τον Γιούδα και άνοιξε το σκορ. Στο 11΄ από σέντρα του Σοϊλέδη, ο Χρήστος Αραβίδης πετάχτηκε ανάμεσα στους δύο σέντερ μπακ και έγραψε το 2-0, ενώ έξι λεπτά αργότερα (17΄), ξανά ο «Αραβας» πέτυχε το τρίτο γκολ της ΑΕΚ φτάνοντας τα 9 (όσα και ο Βάργκας) στο πρωτάθλημα.

Το ματς από κει και έπειτα δεν διεκδικεί "δάφνες στεφάνων" με την Ένωση να επαναπαύεται στη νίκη με την συντηρεί στην 2η θέση της βαθμολογίας -ενόψει και των κρίσιμων play off και την ομάδα της Θράκης να αποχαιρετά ουσιαστικά την κατηγορία.