Η ΑΕΚ «σκόρπισε» τον Πανιώνιο

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ πέτυχε εντυπωσιακή νίκη επί του Πανιωνίου με 4-0, έκανε το τρία στα τρία στο φετινό πρωτάθλημα  και με καλή ψυχολογία ετοιμάζεται για τον αγώνα με τον Άγιαξ την Τετάρτη στο Άμστερνταμ, στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League.

Η ΑΕΚ έπαιξε καλό ποδόσφαιρο σε όλη την διάρκεια του ματς και είχε πολλές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ - μέσα σ' αυτές και δύο δοκάρια. Παρόλα αυτά, χρειάστηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου το γκολ του Πόνσε με κοντινή προβολή, για να καρποφορήσει η απόλυτη υπεροχή.

Στο πρώτο τέταρτο του δεύτερου ημιχρόνου, η Ένωση ήταν ισοπεδωτική και δεν άφησε τον Πανιώνιο να πάρει ανάσα. Σε μία από τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε, ο Μπακασέτας σημείωσε στο 58' το δεύτερο γκολ, με ωραία προσπάθεια και αριστερό συρτό γωνιακό σουτ.

Αμέσως μετά ο Πανιώνιος έχασε μεγάλη ευκαιρία να μπει  στο ματς, όταν ο Σπιριντόνοβιτς σούταρε λίγο άουτ, από πολύ καλή θέση μέσα από την περιοχή.

Η ΑΕΚ έριξε φυσιολογικά το ρυθμό της μετά το 70, αλλά συνέχισε να ψάχνει το γκολ. Ο Μάνταλος είχε σουτ στο δοκάρι στο 75΄, έπειτα από εξαιρετική ατομική προσπάθεια.

Ακολούθησε ένα ανεπανάληπτο τετ α τετ του Λιβάγια με τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου, αλλά η ευκαιρία χάθηκε.

Στο 84΄ έγινε το 3-0 από τον Κλωναρίδη, με σουτ λίγο έξω από την περιοχή, ύστερα από  ατομική ενέργεια. Στο 87΄ο ίδιος παίκτης είχε ένα ακόμη εντυπωσιακό σουτ από το ύψος της περιοχής στο δοκάρι.

Στις καθυστερήσεις ο Κλωναρίδης πάλι ολοκλήρωσε με ιδανικό τρόπο και σουτ μέσα από την περιοχή την αντεπίθεση που βγήκε με τον Λιβάγια, για το 4-0.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Μ. Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες (77΄Τσόσιτς), Άλεφ, Μπακασέτας, Λιβάγια, Μάνταλος (81΄ Κλωναρίδης), Πόνσε (67΄Γιαννιώτας)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζ. Ανιγκό): Μανοΐλοβιτς, Κούρντι, Ντομίνγκες, Μπανανά, Παπαγεωργίου, Κεϊτά (46΄Πιρίζ), Κόρμπος, Μασούρας, Οικονομίδης (53΄Ντουρμισάι), Σπιριντόνοβιτς, Καμαρά (64΄Τσιλούλης)