Η Αντερλεχτ «έπνιξε» τον Ολυμπιακό στην παράταση

Παίζοντας ψυχωμένα απέναντι στη βελγική Αντερλεχτ στο γήπεδο Καραϊσκάκη, ο Ολυμπιακός κράτησε επί δύο ημίχρονα ζωντανό το όνειρο της πρόκρισης στους «16» του Europa League. Προηγήθηκε 1-0 στο 29’, εξουδετέρωσε το προβάδισμα που είχαν οι Βέλγοι από το πρώτο ματς, κυνήγησε  δεύτερο γκολ που θα του έδινε την πρόκριση και πήγε τον αγώνα στην παράταση.

Εκεί έμεινε από δυνάμεις  και η Αντερλεχτ τον «έπνιξε», παίζοντας δυνατά με αντεπιθέσεις. Τελικά, όχι μόνο έχασε την πρόκριση, αλλά έφυγε ηττημένος.

Το 1-0 με το οποίο τελείωσε ο αγώνας στην κανονική του δι’αρκεια, έγινε στην παράταση  1-2, με δύο γκολ του Ατσεαμπόνγκ στο 103' και στο 112'

Το γκολ με το οποίο οι  ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν στο 29΄,  σημείωσε ο Φουρτούνης  με πέναλτι.