Η Μακάμπι ταπείνωσε τον Ολυμπιακό!

Μία από τις πιο βαριές και ταπεινωτικές ήττες του σε αγώνες ευρωπαϊκών διοργανώσεων υπέστη ο Ολυμπιακός  στο γήπεδο Καραϊσκάκη, χάνοντας 0-4 απότην ισραηλινή Μακάμπι Χάιφα,  με την οποία είχε έρθει ισόπαλος 1-1 στον πρώτο αγώνα στο Ισραήλ.

Με την ήττα αυτή οι ερυθρόλευκοι αποχαιρετούν το Champion League και θα συνεχίσει στον γ΄ προκριματικό γύρο του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει τη Σλόβαν Μπρατισλάβας στις 4 και 11 Αυγούστου,

Παρ'ότι είχε το πλεονέκτημα της έδρας και της ισοπαλίας εκτός έδρας, ο Ολυμπιακός γνώρισε τη συντριβή από μια ομάδα που εμφανίστηκε σαφέστατα πιο έτοιμη, αγωνιστικά και ψυχολογικά.

Οι Ισραηλινοί πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σερί.

Στο 12΄ ο Πολωνός διαιτητής δεν έδωσε καθαρό πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού σε κεφαλιά του Μασούρα και χέρι του Πλάνιτς. Καθώς η ισοφάριση δεν ερχόταν, οι γηπεδούχοι άρχισαν να χάνουν την ψυχραιμία τους, να μην έχουν καθαρό μυαλό.

Στο 25΄ακυρώθηκε γκολ του Μπουχαλάκη, στον οποίο  καταλογίστηκε κοντρολάρισμα με το χέρι. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Μακάμπι έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2, όταν ο Βατσλίκ απέκρουσε στο τετ α τετ με τον Νταβίντ.

Στο 60΄ ο Τικίνιο έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, σουτάροντας από κοντά πάνω στα σώματα.

Στο επόμενο λεπτό ο Πιερό βγήκε στην πλάτη του Σισέ σε μια σέντρα από δεξιά και με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 0-2.

Στο 65΄ και σε πανομοιότυπη φάση  μετά από σέντρα του Κορνού από αριστερά αυτή τη φορά, ο θηριώδης Αϊτινός σημείωσε με κεφαλιά το 0-3.

Το... κερασάκι στην πρόκριση της πρωταθλήτριας Ισραήλ έβαλε ο Φανί στο 87΄, ο οποίος πήρε την μπάλα λίγο κάτω από το κέντρο, προχώρησε ανενόχλητος και με σουτ εκτός περιοχής έγραψε το τελικό 0-4.
Τα στοιχεία του ματς:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Βρσάλικο, Μανωλάς, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Κανέ (62΄ Κούντε), Μπουχαλάκης (46΄ Καρβάλιο), Μαντί Καμαρά (77΄ Εμβιλά), Ζινκερνάγκελ (62΄ Ελ Αραμπί), Μασούρας (69΄ Βαλμπουενά), Τικίνιο.

Μακάμπι Χάιφα (Μπαράκ Μπαχάρ): Κοέν, Κορνού (72΄ Μεναχέμ), Γκόλντμπεργκ, Πλάνιτς, Σούντγκρεν, Μοχάμεντ, Λαβί, Σερί (78΄ Ατζίλι), Νταβίντ (78΄ Φανί), Πιερό (86΄ Ρουκάβιτσα), Αζίζα (73΄ Αράντ).