Πολιτική

Η Μπαρτσελόνα πήρε το Κύπελλο

Μρτά την κατάκτηση του ισπανικού πρωταθλήματος από τη Ρεάλ,  η Μπαρτσελόνα θα «παρηγορηθεί» με το Κύπελλο Ισπανίας: Το κατέκτησε  - για τρίτη συνεχή χρονιά - επικρατώντας επί της Αλαβές 3-1, με πρωταγωνιστή τον Μέσι.

Η κατάκτηση του τροπαίου από τους Καταλανούς στέλνει τη Ρεάλ Σοσιεδάδ στους ομίλους του Europa League της νέας περιόδου και την Αθλέτικ Μπιλμπάο στα προκριματικά του θεσμού.

Ο τελικός έγινε στη Μαδρίτη, στο «Βιθέντε Καλδερόν» της Ατλέτικο, το οποίο κλείνει οριστικά τις πύλες του και θα γκρεμισθεί για να γίνει συγκρότημα πολυκατοικιών.

Οι Βάσκοι είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν στο 27', όταν σε σουτ του Γκόμεθ η μπάλα βρήκε το δοκάρι  και στη συνέχεια κύλησε μπροστά στην κενή εστία του Γιάσπερ Σίλεσεν.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε η "τιμωρία" από πλασέ του Μέσι που έκανε το 1-0. Ηταν το 54ο φετινό του γκολ  σε 52 αγώνες.

Ομως οι Βάσκοι της Αλαβές ισοφάρισαν μέσα σε δύ λεπτά, με εκτέλεση φάουλ από τον  Ερνάντες, που έστειλε τη μπάλα στο «παράθυρο» του Σίλεσεν (1-1).

Στο 45' ο Νεϊμάρ έκανε το 2-1 με προβολή από θέση οφσάιντ.

Τρία λεπτά αργότερα ο Μέσι έβγαλε μία φανταστική ασίστ στον Πάκο Αλκάθερ που έκανε το 3-1.