Η Παρί «τελείωσε» τη Μπαρτσελόνα 4-0(!)

Πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση, η γαλλική "ομάδα των σεϊχηδων" συνέτριψε την Μπαρτσελόνα του Μέσι, η οποία μπορεί να ελπίζει  πλέον μόνον σε ένα θαυμα στη ρεβάνς και κατάπάσα πιθανότητα θα μείνει έξω από την οκτάδα του Champions League.

Η Παρί Σεν Ζερμέν έδειχνε μέχρι τώρα ανέτοιμη για έναν τόσο σπουδαίο αγώνα - καθώς μάλιστα δυσκολεύεται και στο γαλλικό πρωτάφθλημα, όπου βρίκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, πίσω από τη Μονακό.

Απέναντι στη Μπαρτσελόνα έκανε σήμαρα το καλύτερο ευρωπαϊκό παιχνίδι της και κυριάρχησε στο γήπεδο από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Για τους Καταλανούς, που θεωρούνταν φαβορί,ήταν μια εφιαλτική βραδιά.

Η Παρί προηγήθηκε στο 18΄ με εξαιρετικό φάουλ του Ντι Μαρία. Συνέχισε να παίζει επιθετικά και να πολιορκεί την περιοχή της Μπαρτσελ΄'ονα, ώσπου στο 40% έγινε το 2-0: Μετά από υποδειγματικη αντεπίθεση ο Βεράτι έδωσε έτοιμο γκολ στον Ντράξλερ, ο οποίος ολοκλήρωσε άψογα την προσπάθεια.

Οι Καταλανοί δεν κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο και η πολιορκία της εστίας τους συνεχίστηκε.

Στο 55΄ ο Ντι Μαρία με σουτ έξω από την περιοχή «κάρφωσε» τη μπάλα στα δίχτυα του Τερ Στέγκεν για τρίτη φορά (3-0).

Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Έντισον Καβάνι στο 71΄ με σουτ πάνω στην κίνηση μετά πάσα του Μουνιέ.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία των «μπαλουγκράνα» χάθηκε στο 83΄ με τον Ουμτιτί να σημαδεύει το δοκάρι του Τραπ.

Διαιτητής: Σιμόν Μαρτσίνιακ (Πολωνία)

Κίτρινες: Ραμπιό - Μπουσκέτς, Γκόμες, Ραφίνια

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ (Ουνάι Έμερι): Τραπ, Κιμπέμπε, Μαρκίνιος, Βεράτι (69΄ Ενκουνκού), Καβάνι, Ντικ Μαρία (61΄ Λούκας Μόουρα), Μουνιέ, Ματουϊντί, Κουρζάβα, Ντράξλερ (86΄ Παστόρε), Ραμπιό.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Λουίς Ενρίκε): Τερ Στέγκεν, Πικέ, Μπουσκέτς, Ινιέστα (72΄ Ράκιτιτς), Σουάρες, Μέσι, Νεϊμάρ, Άλμπα, Σέρχι Ρομπέρτο, Γκόμες (58΄ Ραφίνια), Ουμτιτί.