Ισόπαλη η εθνική μας στο Κόσσοβο, χάνει τις ελπίδες για πρόκριση στο Μουντιάλ

"Ταφόπλακα"στα όνειρα της εθνική μας για πρόκριση τα τελικά του Μουντιάλ 2022 έβαλε το αποτέλεσμα του ημερινού αγώνα με το Κόσσοβο στην Πρίστινα. Η ελληνική ομάδα δέχθηκε την ισοφάριση (1-1) στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν δεν μπορούσε πλέον να αντιδράσει. Εχασε έτσι τη νίκη μέσα από τα χέρια της και μαζί έχασε ουσιαστικά τις ελπίδες για πρόκριση.

Τώρα πρέπει να κερδίσει στον επόμενο αγώνα με τη Σουηδία την Τετάρτη - αλλά και πάλι θα είναι πολύ περιορισμένες οι πιθανότητες κατάκτησης της δεύτερης θέσης, που θα της έδινε τη δυνατότητα να διεκδικήσει την πρόκριση σε αγώνες μπαράζ.

Το ματς ήταν κακό ποιοτικά, με αρκετά νεύρα και χωρίς συνδυασμούς για τις δύο ομάδες. Η εθνική μας έκανε μέτρια εμφάνιση και μόνο κατά διαστήματα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, χωρίς ομως να δημιοργήσει ευκαιρίες για γκολ.

Κατάφερε πάντως να προηγηθεί στις καθυστερήσεις του α' ημιχρόνου: Αριστουργηματική κάθετη του Μπακασέτα έβγαλε τον Δουβίκατετ-α-τετ με τον Κοσοβάρο τερματοφύλακα. Με ιδανικό πλασέ ο 22χρονος Βολιώτης φορ πέτυχε το παρθενικό του γκολ με την εθνική.

Στο δεύτερο ημίχρονο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα συνέχισε να παρουσιάζει την ίδια μέτρα εικόνα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Κοσσοβάροι έγιναν πιο επιθετικοί, ενώ η εθνική μας προσπαθούσε πρωτίστως να κρατήσει το 0-1.

Στο 92' συνέβη το.. "μοιραίο": Σε σέντρα του Χαντερζιονάι  από δεξιά, ο Μουρίτσι βρέθηκε στη σωστή θέση ανάμεσα σε Ελληνες αμυντικούς, κέρδισε κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. .

Ελλάδα (Τζον φαν’τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Ανδρούτσος, Τζαβέλλας, Μαυροπάνος, Γιαννούλης, Τσιμίκας (88’ Παπαδόπουλος), Σιώπης, Μπουχαλάκης, Μπακασέτας, Παυλίδης (80’ Φούντας), Δουβίκας (63’ Μάνταλος).

Κόσοβο (Μπερνάρντ Σαλάντες): Μούριτς, Βολβόντα, Ραχμάνι, Αλίτι (78’ Φαζλί), Χαντερζιονάι, Χαλίμι (84’ Μουσλίγια), Ντρέσεβιτς, Μπερίσα (78’ Λοσάι), Ρασίτσα, Μουρίτσι, Καστράτι (46’ Μπιτίτσι).