Ισόπαλοι Πανιώνιος και ΑΕΚ στη Νέα Σμύρνη

Ισόπαλοι με 1-1 ήρθαν Πανιώνιος και ΑΕΚ στο τελευταίο ματς της αγωνιστικής με τις δυο ομάδες να μοιράζονται από ένα ημίχρονο. Το ματς για τους κυανέρυθρους ήταν τελικός, καθώς η φετινή ξέφρενη πορεία έχει δημιουργήσει προσδοκίες ακόμα και για τίτλο! Λίγο κάποια λάθη στην άμυνα, το μέτριο πρώτο ημίχρονο και η πίεση για τη νίκη που ίσως άσκησαν οι 8.000 φίλοι στους νεαρούς παίκτες του Μιλόγεβιτς έφεραν τελικά την ισοπαλία με την ΑΕΚ. Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ ξεκίνησε πιο δυναμική και προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στην επανάληψη άρχισε να ξεμένει από δυνάμεις, ισοφαρίστηκε και λίγο έλειψε να δεχθεί και 2ο γκολ. Έξι βαθμούς διαφορά πλέον του Πανιωνίου από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Χαμένη πάντως θα πρέπει να θεωρείται η ΑΕΚ καθώς για την ώρα βρίσκεται εκτός playoff, με 2 πόντους λιγότερους από την 5η Ξάνθη.

Στο 38ο λεπτό, ο Οικονόμου έκανε λάθος, γύρισε άσχημα την μπάλα στον Ρισβάνη που δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ. Ο Μάνταλος έκλεψε έβγαλε κάθετα στον Αραούχο (καλυπτόταν) κι αυτός με άψογο τελείωμα από πλάγια θέση άνοιξε το σκορ κάνοντας το 0-1.

Στο 59ο λεπτό κάθετη μπαλιά του Κόρμπου στον Βλάχο, που βγάζει ωραία σέντρα από τα δεξιά και ο Μασούρας με ωραία κεφαλιά από το πίσω δοκάρι νίκησε τον Μπάρκα ισοφαρίζοντας το ματς σε 1-1.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Μάνταλο στο 66', στέλνοντας την μπάλα άουτ. Μεγάλη ευκαιρία στο 72ο λεπτό για τον Πανιώνιο. Ο Μπεν βγήκε τετ-α-τετ από πλάγια θέση, αλλά ο Μπάρκας βγήκε γρήγορα και καθάρισε την φάση.

Πολύ κοντά στην νίκη βρέθηκε ο Πανιώνιος στο 87ο λεπτο, όταν ο Γεσίλ έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια, γύρισε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι, ο Ταπόκο έγινε κάτοχος αλλά καθυστέρησε πολύ και το σουτ που έκανε, έδιωξε ο Μπάρκας