Ήττα του ΠΑΟ από την Εφές...μετά από δύο παρατάσεις

Σε ένα ματς θρίλερ ο Παναθηναϊκός λύγισε στην δεύτερη παράταση απέναντι στην Εφές μέσα στην Πόλη και έχασε με 91-83. Λίγο η έλλειψη δυνάμεων στην δεύτερη παράταση, τα χαμένα ριμπάουντ και τα λάθη των παικτών του Τσάβι Πασκουάλ στοίχισαν τελικά στο "τριφύλλι" την νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Παναθηναϊκού ήταν κυρίαρχη ωστόσο στην τρίτη περίοδο δεν εμφάνισε το "καλό της πρόσωπο" και έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες του Περάσοβιτς να τρέξουν νωρίς-νωρίς επιμέρους σκορ 11-0 και να ξαναμπούν στο «κόλπο». Το ματς ήταν θρίλερ μέχρι το τελευταίο λεπτό, με τον αφύλαχτο Νίκολς να αστοχεί σε τρίποντο για τη νίκη στην «εκπνοή» (70-70). Στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι ήταν που έφτασαν… κοντά στο ροζ φύλλο αγώνα, ωστόσο ο Ρίβερς με buzzer beater ισοφάρισε σε 77-77 και έστειλε το ματς σε νέα παράταση!

Εκεί, οι παίκτες του Πασκουάλ έδειξαν να μην έχουν δυνάμεις και λύσεις για να τα φέρουν… βόλτα και βρέθηκαν μέχρι και στο -9 (86-77). Στην απέλπιδα προσπάθειά τους, οι πράσινοι μείωσαν στους 3 (86-83), αλλά ο Νίκολς… έχασε την μπάλα σε αιφνιδιασμό και ουσιαστικά εκμηδενίστηκαν οι πιθανότητες διπλού.

Η γραμμή ψηλών της Αναντολού (Χάνεϊκατ 13 ριμπάουντ, Μπράουν 11ρ., Ντάνστον 11ρ.), αναστάτωσε την αντίστοιχη των «πράσινων», με τον Γκιστ να παλεύει μόνος του κάτω από τα καλάθια, καθώς Μπουρούσης και Σίνκλετον δεν προσέφεραν τα αναμενόμενα, με το «τριφύλλι» να βλέπει την τουρκική ομάδα να κυριαρχεί στα επιθετικά ριμπάουντ και να ανανεώνει διαρκώς τις επιθέσεις της. Σημαντικός παράγοντας και τα κρίσιμα λάθη τα οποία ανήλθαν συνολικά στα 13.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 35-42, 53-53, 70-70κ.α., 77-77 α΄ παρ., 91-83 β΄ παρ.