Ματς-θρίλερ στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός νίκησε την Παρτίζαν στην παράταση

ΣΕ θρίλερ εξελίχθηκε το ματς Ολυμπιακού-Παρτίζαν στο ΣΕΦ, όπου οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν τελικά στην παράταση με 98-94, κάνοντας σημαντικό βήμα στον Μαραθώνιο της Ευρωλίγκας.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε δύο φορές στην… κόλαση, αλλά μπόρεσε να επιστρέψει, χάρις στην αποφασιστικότητα των παικτών του και σε λάθη των αντιπάλων, που του επέτρεψαν να καλύψει τη διαφορά, σε στιγμές που το ματς φαινόταν χαμένο. Οπως εξελίχθηκε το ματς, μπορούσε μάλιστα να το κερδίσει στην κανονική του διάρκεια, αν φρόντζε να κάνει φάουλ στα 6 τελευταία δευτερόλεπτα, ώστε να μη δεχτεί το τρίποντο της ισοφάρισης στην εκπνοή του χρόνου (85-85).

Στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου οι  ερυθρόλευκοι ήταν καλύτεροι και προηγήθηκαν έως και με 12 πόντους στο 15΄. Στην τρίτη περίοδο έχασαν τον ρυθμό τους, έκαναν λάθη και δεν έβρισκαν το καλάθι. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς πήρε τα ηνία και με μεγάλη ευστοχία γύρισε το σκορ, φθάνοντας να προηγηθεί έως και με 16 πόντους, με διαδοχικά τρίποντα των Νάναλι και Ντόζιερ

Με περισσότερη ενέργεια μπήκε ο Ολυμπιακός στο τέταρτο δεκάλεπτο και με καλύτερα ποσοστά από την περιφέρεια, πλησίασε 69-73, στο 33’. Ο Πάντερ κρατούσε επιθετικά τους φιλοξενούμενους, με τον Λαρεντζάκη να ισοφαρίζει (79-79), στο 38’. Ακολούθησε ένα μεγάλο και δύσκολο τρίποντο του Σμάιλαγιτς για το νέο προσπέρασμα της Παρτίζαν (79-82). Δύο εύστοχες βολές του Παπανικολάου έφεραντο ματς στον πόντο (81-82).

Στη συνέχεια, ο Πάντερ αστόχησε δύο φορές, με τον Λαρεντζάκη να πηγαίνει στη γραμμή και με 2/2 να κάνει το 83-82, στα 17,7’’ πριν από τη λήξη. Ο Πάντερ έκανε λάθος, η μπαλα πήγε στον Λαρεντζάκη που κέρδισε φάουλα και με 2/2 βολές στα 5,8’’ έκανε το 85-82.

Στη συνέχεια αντι να κάνει φάουλ ο Ολυμπιακός άφησε τους Σέρβους να προσπαθήσουν και ο Νάναλι με τρίποντο διαμόρφωσε το  85-85, στελνοντας το ματς στην παράταση.

Μαζί ήταν οι δύο ομάδες (89-89), μέχρι τα μισά του έξτρα πεντάλεπτου. Με 2/2 βολές του Μιλουτίνοφ ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά (91-89), με τον Πάντερ να ισοφαρίζει (91-91), στο 44’. Ακολούθησαν 1/2 βολές του Σέρβου σέντερ, ένα κλέψιμο του Γουόκαπ στον Πάντερ και ένα καλάθι του Γουίλιαμς-Γκος, για το 94-91, στα 17,2’’ πριν από τη λήξη. Τα τελευταία δευτερόλεπτα πήγαν στις βολές, με τον Αβράμοβιτς να κάνει 2/2, τον Λαρεντζάκη 2/2, τον Αβράμοβιτς 1/2 και τον Γουόκαπ με 2/2 να διαμορφώνει το τελικό 98-94.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 49-43, 59-69, 85-85. Τελικό σκορ 98-94 στην παράταση