Νίκη-πρόκριση της ΑΕΚ στην Ελβετία

Χωρίς να πραγματοποιήσει σπουδαία εμφάνιση, ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας την ελβετική Σεντ Γκάλεν (0-1) και πήρε την πρόκριση για τα πλέι-οφ του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει σε διπλούς αγώνες τη γερμανική Βόλφσμπουργκ, διεκδικώντας μία θέση στους ομίλους της διοργάνωσης.

Η Ένωση προβλημάτισε στο πρώτο μέρος, αδυνατώντας να κρατήσει και να κυκλοφορήσει τη μπάλα, καθώς οι Ελβετοί πρεσάριζαν δυνατά και ήλεγχαν το κέντρο. Κινδύνεψε μάλιστα να δεχθεί γκολ μόλις στο 5', όταν ο Ινσούα με προβολή έστειλε τη μπάλα στην εστία. Ευτυχώς ο Τσιντώτας απέτρεψε το αυτογκολ με ενστικτώδη απόκρουση με το ένα χέρι'

Η ΑΕΚ παρέμεινε σε παθητικό ρόλο, με τη Σεντ Γκάλεν να πιέζει και να δημιουργεί ευκαιρίες. Οι κιτρινόμαυροι δεν μπορούσαν να κάνουν παιχνίδι στο γλιστερό τερέν, λόγω της μπόλικης βροχής που έπεφτε, με συνέπεια να μην δημιουργούν καμία απολύτως επικίνδυνη κατάσταση στην εστία της Σεντ Γκάλεν.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους η ΑΕΚ ανέβασε κάπως ρυθμό και στο 41' έφτασε δεύτερη φορά κοντά στο γκολ: Ο Ανσαριφάρντ έστρωσε την μπάλα εκτός περιοχής στον Σιμόες, το σουτ του οποίου πέρασε ελάχιστα δίπλα από το κάθετο.

Στο δεύτερο ημίχρονο παρουσίασε καλύτερη εικόνα, αλλά δεν  δημιούργησε ευκαιρίες. Κέρδισε όμως ένα πέναλτι στο 70' (ανατροπή του Ολιβέιρα από τον τερματοφύλακα) και κατάφερε να ανοίξει το σκορ: Το πέναλτι εκτέλεσε ο Νέλσον Ολιβέιρα, ο τερματοφύλακας Άτι-Ζίγκι απέκρουσε, αλλά ο Ολιβέιρα πήρε το ριμπάουντ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η Ένωση κοντρόλαρε το ματς στα τελευταία λεπτά, ενώ οι Ελβετοί δημιούργησαν και έχασαν δυό-τρεις μικροευκαιρίες.

Σεντ Γκάλεν (Πέτερ Τσάιντλερ): Άτι-Ζίγκι, Μούχαϊμ, Φαζλίγι, Στεργίου, Κράουχι, Κιντιγιά, Γκέρτλερ, Ρουίθ (74' Γιουάν), Στίλχαρτ (74' Ριμπέιρο), Ντουά (62' Καμπέρι), Γκιγεμενό

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Ινσούα, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Βασιλαντωνόπουλος, Σιμόες, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος, Λιβάια (90' Σάκχοφ), Ανσαριφάρντ (68' Γκαρσία), Ολιβέιρα