Νίκησε ο Ολυμπιακός, "διπλό" από ΠΑΟΚ, έχασαν ΑΕΚ και Παναθηναϊκός

Δυό μεγάλες νίκες και δύο ήττες ήταν η "συγκομιδή" των ελληνικών ομάδων στην 3η αγωνιστική των ομίλων του Europa και του Conference League.

Ο Ολυμπιακός έσπασε το αήττητο της Γουέστ Χαμ και έκανε restart στο κυνήγι της πρόκρισης στον επόμενο γύρο του Europa League, ο ΠΑΟΚ πήρε "διπλό" από την Αμπερντιν στη Σκωτία ενώ βρέθηκε να χάνει με 2-0, ενώ η ΑΕΚ και ο Παναθηναϊκός γνώρισαν την ήττα στους αγώνες τους με τις γαλλικές Μαρσέιγ και Ρεν αντίστοιχα.

Στο γήπεδο Καραϊσκάκη  ο Ολυμπιακός έκανε το καλύτερο φετινό του παιχνίδι, κέρδισε την αγγλική ομάδα με 2-1 και διεκδικεί με αξιώσεις την 3η θέση στον όμιλο, που θα του εξασφαλίσει στη συνέχεια συμμετοχή στο Conference League,

Τα γκολ της νίκης σημείωσαν ο Φορτούνης με ατομική προσπάθεια και σουτ στο 33΄ και ο Ροντινέι στο 45΄+1΄.Για την Γουέστ Χαμ σκόραρε ο Πακετά στο 87΄.

Επική ανατροπή

Με πέναλτι του Στέφαν Σβαμπ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε μια εντυπωσιακή ανατροπή, κερδίζοντας με 3-2 την Αμπερντίν στο «Πιτόντρι».

Στο 58' όταν ο Πολβάρα έκανε το 2-0 για την Αμπερντιν, φάνηκε ότι το παιχνίδι είχε κριθεί. Ομως ο "δικέφαλος" δεν είχε πεί την τελευταία του λέξη.. Παίζοντας αποφασιστικά πέτυχε την "ολική επαναφορά" και έφυγε από τη Σκωτία θριαμβευτής.

Μετά από ένα πρώτο μέρος όπου ο Δικέφαλος ήταν κυρίαρχος και του έλειπε μόνο το γκολ, η Αμπερντιν μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο και πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό, με γκολ του Μιόβσκι στο 50΄και του Πολβάρα στο 58΄.. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στο 73' με τον Ντεσπότοφ και ισοφάρισε στο 84' με τον Βιεϊρίνια. Η ολική ανατροπή έγινε στο 90+6' με πέναλτι που εκτέλεσε ο Σβαμπ.

΅Εμεινε πίσω ο Παναθηναϊκός

Χωρίς να πιάσει σπουδαία απόδοση στο ματς της Λεωφόρου με αντίπαλο τη γαλλική Ρεν, ο Παναθηναϊκός ήταν σε θέση να πάρει τουλάχιστον την ισοπαλία, που θα τον διατηρούσε επικεφαλής του ομίλου.

Ομως, τα δύο «παγωμένα» γκολ που δέχθηκε στο ξεκίνημα των δύο ημιχρόνων (7’ Γκουιρί, 49’ Καλιμουεντό), έφεραν σε θέση ισχύος τη γαλλική ομάδα  και της χάρισαν τη νίκη με 2-1.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 60'. Είχε λοιπόν αρκετό χρόνο για να φθάσει στην ισοπαλία, αλλά δεν κατάφερε να σημειώσει δεύτερο γκολ

Η Ρέν βρίσκεται τώρα στην κορυφή του 6ου ομίλου, ενώ ο Παναθηναϊκός αναζητά πλέον υπερβάσεις στα επόμενα τρία ματς για να «χτυπήσει» την πρωτιά.

ΑΕΚ: Πλήρωσε τα λάθη και τη διαιτησία

Ενα τραγικλο λάθος του τερματοφύλακα Στάνκοβιτς κι ένα αυστηρό πέναλτι (το δεύτερο στον αγώνα) οδήγησαν την ΑΕΚ σε ήττα με 3-1 από την Μαρσέιγ.

Η ΑΕΚ ισοφάρισε με γκολ του Πινέδα την Μαρσέιγ, ωστόσο οι Γάλλοι μετά από τραγικό λάθος του Στάνκοβιτς, κέρδισαν πέναλτι και παράλληλα ο Αυστριακός τερματοφύλακας αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του Europa League.

Η γαλλική ομάδα προηγήθηκε με τον Βιτίνια στο 27΄. Η ΑΕΚ αντέδρασε γρήγορα και 10 λεπτά αργότερα σημείωσε γκολ, το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ, μετά από εξέταση του VAR. Iσοφάρισε στο 53΄με τον Πινέδα και συνέχισε να απειλεί την Μαρσέιγ.

Στο 57΄ο τερματοφύλακας Στάνκοβιτς έκανε τραγικό λάθος: Αντι ν εκτελέσει ελεύθερο, εδωσε τη μπαλα σε αντίπαλο παίχτη, τον Βιτίνια, που βρισκόταν μέσα στην περιοχή. Εν συνεχεία αναγκάστηκε να τον ανατρέψει. Ο διαιτητής έδωσε πέναλτι και κόκκινη κάρτα.

Το πεναλτι εκτέσε εύστοχα ο Αμιν Αριτ, κάνοντας το 2-1.

Στο 69΄οι Γάλλοι κέρδισαν δεύτερο πέναλτι,που το μετέτρεψε σε γκολ ο Βερετού.