Την εμπειρία του για το πρωτοποριακό πρόγραμμα της κατάργησης της πλαστικής σακούλας κατέθεσε ο Δήμαρχος Αλοννήσου κ. Πέτρος Βαφίνης στο «2o Διεθνές Συνέδριο για την Ανακύκλωση στα Νησιά» που πραγματοποιήθηκε πρόσφατα στη Σαντορίνη. Τόσο στην τοποθέτησή του στο συνέδριο όσο και στις τηλεοπτικές του συνεντεύξεις, ο κ. Βαφίνης ανέπτυξε την τεχνογνωσία του Δήμου σχετικά με το τόσο σημαντικό από οικολογική διάσταση θέμα και τους τρόπους που μπορεί να υλοποιηθεί και από άλλους ΟΤΑ.
Η Αλόννησος, ως τόπος με ιδιαίτερα οικολογικά χαρακτηριστικά, που πρόσφατα κατάργησε τη χρήση πλαστικής σακούλας, έχει αποδείξει στην Ελλάδα και το εξωτερικό, από όπου έχει και βραβευθεί, ότι η προστασία του περιβάλλοντος αποτελεί σημαντικό παράγοντα ανάπτυξης τόσο στον Τουρισμό όσο και στην ποιότητα ζωής των κατοίκων.
![](https://cdn.sofokleousin.gr/sites/default/files/styles/large_740x420/public/2024-06/jos_3191.jpg?itok=NeCJ8InC)
Κοινωνική Ευθύνη
Νέα Πλατφόρμα Περιβαλλοντικής Παρακολούθησης στη ΒΑ Χαλκιδική: Πώς η τεχνολογία αλλάζει τα δεδομένα της περιβαλλοντικής διαχείρισης και ενισχύει τη διαφάνεια
Η προστασία του περιβάλλοντος αποτελεί μία από τις σημαντικότερες προκλήσεις για τη Βιομηχανία. Οι σύγχρονοι οργανισμοί αναγνωρίζουν την ανάγκη ενσωμάτωσης στη στρατηγική τους πρακ ...