Ο Ολυμπιακός έχασε από τον ΑΠΟΕΛ, προκρίνεται 2ος

Εχοντας ήδη κλείσει "ειστήριο" για την επόμενη φάση του Europa League, ο Ολυμπιακός έχασε 2-0 στη Λευκωσία από τον ΑΠΟΕΛ και τερμάτισε  στη 2η θέση της βαθμολογίας ομίλου.

.Ο Ντα Κόστα με αυτογκόλ στο 19΄ και ο Ντε Καμάργκο στο 83΄ τα γκολ της κυπριακής ομάδας.

Οι ερυθρόλευκοι έδειξαν αρχικά διάθεση να κυνηγήσουν το γκολ, αλλά βρέθηκαν γρήγορα πίσω στο σκορ. Με τη συμπλήρωση του 20λεπτου και σε μια βαθιά μπαλιά, ο Λεάλι έκανε άστοχη έξοδο, ο Σωτηρίου πέρασε την μπάλα από πάνω του και στο κατέβασμά της την βρήκε ο Ντα Κόστα, που την έστειλε στα δίχτυα.

Το ματς ήρθε στα μέτρα του ΑΠΟΕΛ, που φρόντιζε για τα «νώτα» του, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να μην μπορεί να δημιουργήσει φάσεις στην εστία του Βάτερμαν.

Από στημένη φάση έχασε τη μεγάλη ευκαιρία στο 40': Σε κόρνερ του Φορτούνη, ο Βιάνα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό έχασε σπουδαία ευκαιρία ο ΑΠΟΕΛ: ο Σωτηρίου μπήκε μόνος του στην περιοχή, αλλά ο Λεάλι έπεσε σωτήρια και του άρπαξε την μπάλα από τα πόδια.

Με ανούσια υπεροχή της πειραϊκής ομάδας, αλλά και με συνεχιζόμενη αστάθεια στην αμυντική του λειτουργία, άρχισε να κυλά το β' ημίχρονο. Ο ΑΠΟΕΛ που βολευόταν και με την ισοπαλία, δεν είχε λόγους να «τρέξει» το παιχνίδι, ενώ ο Ολυμπιακός που «καιγόταν» για γκολ, δεν είχε τρόπους να πιέσει.

Στο 83' και σε αντεπίθεση του ΑΠΕΟΛ, ο Μοράις έδωσε «έτοιμο» γκολ στον Ντε Καμάρκγο, που είχε μπει πριν από δύο λεπτά, κι αυτός έκανε το 2-0.

Ετσι «τέλειωσε» ουσιαστικά το ματς για τις δύο ομάδες ,που είχαν ήδη προκριθεί και έπαιξαν για την πρωτιά στον όμιλο.

Σημειώνεται ότι ο ΑΠΟΕΛ είχε νικήσει τον Ολυμπιακό και στον πρώτο αγώνα, στο καραϊσκάκη.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κάρλος Ντελ Σέρο (Ισπανία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αλεξάνδρου - Ντα Κόστα, Βιάνα

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Κρίστιανσεν): Βάτερμαν, Καρλάο, Εφραίμ (59' Γιαννιώτας), Μπερτόλιο (67' Ορλάντι), Αλεξάνδρου, Βινίσιους, Σωτηρίου (80' Ντε Καμάργκο), Μιλάνοφ, Μοράις, Μερκής, Αλωνεύτης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Ντε Λα Μπέγια (76' Μανθάτης), Ντα Κόστα, Βιάνα, Μαρτίνς (66' Ανδρούτσος), Ρομαό, Ελιουνούσι, Σεμπά, Φορτούνης (76' Ντομίνγκες), Ιντέγε.