Ο Ολυμπιακός έχασε βαθμούς στα Γιάννενα

Ο ΠΑΣ Γιάννινα αποδείχθηκε εξαιρετικά αξιόμαχος αντίπαλος για τον Ολυμπιακό, ο οποίος υπέστη την πρώτη απώλεια βαθμών στα τα πλέι οφ της Super League.

Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, αλλά οι Γιαννιώτες ισοφάρισαν στο 70΄. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες είχαν από μία σημαντική ευκαιρία για γκολ, την οποία ομως δεν κατόρθωσαν να αξιοποιήσουν.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και είχε την πρωτοβουλία κινήσεων. Στο 11’ ο  Ροντρίγκες έβγαλε σέντρα στο ύψος της μικρής περιοχής, όμως ο Ελ Αραμπί δεν μπόρεσε να την ακουμπήσει και να τη στείλει στα δίκτυα.
Ένα λεπτό αργότερα (12’) ο Λαλά επιχείρησε δυνατό σουτ από μακριά, ο τερματοφύλακας Λοντίγκιν, αλλαξε ελάχιστα την πορεία της μπάλας, η οποία στη συνέχεια χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε πολύ καλή ευκαιρία στο 22’: Ο Περέα έκλεψε τη μπάλα  κάτω από το κέντρο, μπήκε στην περιοχή, ντριπλαρε τον Παπασταθόπουλο, όμως «άνοιξε» τη μπάλα κι έδωσε την ευκαιρία στον Βατσλίκ να αποκρούσει. Στη συνέχεια ο Γκαρντάβσκι που ακολουθούσε τη φάση έκανε νέο πλασέ, για να αποκρούσει ξανά ο διεθνής Τσέχος γκολκίπερ του Ολυμπιακού.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων οι Πειραιώτες άνοιξαν το σκορ. Ο Λαλά εκτέλεσε πλάγιο άουτ στέλνοντας τη μπάλα μέσα στη μεγάλη περιοχή του ΠΑΣ, ο Ελ Αραμπί γύρισε το σώμα του και με αστραπιαία κίνηση νίκησε τον Λοντίγκιν με δυνατό αριστερό σουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Γιαννιώτες προσπάθησαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και να χτυπήσουν τον Ολυμπιακό στην κόντρα, την ώρα που η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έμοιαζε να έχει «κατεβάσει» ταχύτητα.

Η πίεση του ΠΑΣ έφερε αποτέλεσμα στο 70ό λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά και σύγχυση μέσα στη μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού, ο Περέα έκανε σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής και νίκησε τον Βατσλίκ, ισοφαρίζοντας σε 1-1 με το 7ο εφετινό του τέρμα.

Στο 77’ ο Ολυμπιακός έχασε διπλή ευκαιρία με τους Καμαρά και Ροντρίγκες, οι οποίοι δεν μπόρεσαν από πολύ κοντά να νικήσουν τους Καραχάλιο και Λοντίγκιν.

Η τελευταία φάση του αγώνα ανήκε στον ΠΑΣ: Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπρένερ που μόλις είχε περάσει στο γήπεδο εξαπέλυσε δυνατό σουτ το οποίο έφυγε λίγο άουτ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Εραμούσπε, Ποζνάνσκι, Σνάιντερ (90’+3’ Μπρένερ), Στάνκο, Ντομίνγκεθ (89’ Παντελάκης), Καραχάλιος, Γκαρντάβσκι (88’ Λιάσος), Περέα.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά (82’ Ανδρούτσος), Παπασταθόπουλος, Σισέ (30’ λ.τρ. Μανωλάς), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μ. Καμαρά (46’ Μπουχαλάκης), Α. Καμαρά, Ροντρίγκες (82’ Τικίνιο), Καρβάλιο (64’ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί.