Ο Ολυμπιακός πήρε "Χ" στη Μπρατισλάβα, πέρασε στους ομίλους του Europa League

Χωρίς να χρειασθεί να κουραστεί ιδιαίτερα, ο Ολυμπιακός πέρασε στου ομίλους του Europa League, φέρνοντας ισοπαλία 2-2 στη Μπρατισλάβα με την Σλόβαν, την οποία είχε κατατροπώσει πριν από μία εβδομάδα στο Καραϊσκάκη (3-0).

Πρωταγωνιστές της αναμέτρησης στην πρωτεύουσα της Σλοβακίας ήταν οι Αραμπί και Ονιεκούρου, που σκόραραν τα δύο γκολ.

Οι ερυθρόλευκοι περιμένουν τώρα να μάθουν τους αντιπάλους τους στους ομίλους. Η κλήρωση θα γίνει σήμερα (Παρασκευή) στις 13:00.

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε την ομάδα με μία μόνο αλλαγή σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι: Ο Ονιεκούρου αντικατέστησε τον Μασούρα και πήρε για πρώτη φορά φανέλα βασικού.

ΗΣλόβαν κατέβηκε με επιθετικό σχήμα, με σύστημα 4-1-4-1,κυνηγώντας το γρήγορο γκολ.

Οι ερυθρόλευκοι θέλησαν να ελέγξουν απ' τα πρώτα λεπτά, κυκλοφορώντας την μπάλα και "σπάζοντας" την επιθετικότητα των γηπεδούχων, οι οποίοι χτυπούσαν κυρίως με αντεπιθέσεις. Στο 15' ο Εντί βγήκε στην αντεπίθεση, ξέφυγε απ' τον Σισέ, έκανε σουτ μπροστά απ' τον Βατσλίκ και η μπάλα βρηκε το δοκάρι της εστίας του Ολυμπιακού.

Το 26ο λεπτό ήταν κομβικό για την πορεία του παιχνιδιού: Ο Ντε Μάρκο αποβλήθηκε για επικίνδυνο παιχνίδι με απευθείας κόκκινη κάρτακαι η Σλόβαν έμεινε με 10 παίκτες.

Στο 31' ο Ματιέ Βαλμπουενά έβγαλε σέντρα απ' τα αριστερά, ο Αραμπί μέσα στην περιοχή πήρε την κεφαλιά, κέρδισε τον προσωπικό του αντίπαλο και έκανε το 0-1.

Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός έδειξε χαλαρότητα. Στο 35' σε μία αντεπίθεση ο Τσάβριτς πάτησε στην περιοχή, αλλά από δύσκολη γωνία έστειλε την μπάλα άουτ.

Η ισοφάριση ήρθε στο 41ο λεπτό: Ο Βάις απ' την κορυφή της περιοχής, άνοιξε την μπάλα στον Ζέρμιχαλ στα αριστερά, εκείνος έψαξε τον Εντί, ο οποίος εξ επαφής έγραψε το 1-1. Οι γηπεδούχοι πίεζαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, χωρίς ωστόσο να πετύχουν κάτι περισσότερο.

Στοξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός πήρε πάλι προβάδισμα στο σκορ: Ο Μπουχαλάκης χτύπησε γρήγορα ένα φάουλ, έπιασε την άμυνα της Σλόβαν απροετοίμαστη και ο Ονιεκούρου απ' τα αριστερά της περιοχής, με ιδανικό πλασέ έγραψε το 1-2.

Στο 62' οι γηπεδούχοι έφτασαν ξανά στην ισοφάριση. Μετά από εκτέλεση κόρνερ απ' τα αριστερά, στο πρώτο δοκάρι ο Μπόζικοφ πήρε πρώτη κεφαλιά και στη συνέχεια στο δεύτερο δοκάρι ο Γκριν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι.

Στο επόμενο 15λεπτο το παιχνίδι πήρε εντονότερο ρυθμό, αλλά το σκορ δεν άλλαξε

Σλόβαν: Τσόβαν, Ντε Μάρκο, Μπόζικοφ, Κασιά, Πάουσεκ (85' Κρίζαν), Κανκάβα, Γκριν (85' Χρντσαρ), Ζμραλ, Βάις (79' Στρέλετς), Τσάβριτς (67' ντε Καμπς), Εντί (79' Ντράζιτς)

Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (72' Κουντέ), Μαντί Καμαρά (36' Μπουχαλάκης), Βαλμπουενά, Αγκισμπού Καμαρά, Ονιεκούρου (72' Χασάν), Αραμπί (72' Βρουσάι)