Ο Ολυμπιακός "καθάρισε" εύκολα τον Ατρόμητο

Μετά από τρεις διαδοχικές ήττες και 391 λεπτά πρωταθλήματος χωρίς γκολ, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας επί του Ατρομήτου με 2-0 στο Καραϊσκάκη. Τα γκολ σημείωσαν ο Ντα Κόστα στο 36΄ και ο Φυτανίδης (αυτογκόλ) στο 62΄.

Οι ερυθρόλευκοι εμφναίσθηκαν με νέο επίθετικό σχήμα, καθώς ο Βούζας αποφάσισε να χρησιμοποιήσει ως σέντερ φορ τον Τσόρι Ντομίνγκες και πίσω του τον Μάρκο Μαρίν. Οι δύο παίκτες επέστρεψαν στην 11άδα μετά από μακρά απουσία, καθώς βρίσκονταν μεταξύ πάγκου και εξέδρας στο μεγαλύτερο διάστημα της σεζόν.

Στο 36΄ ο Φορτούνης έβγαλε  σέντρα από αριστερά και ο Ντα Κόστα με κεφαλιά πέτυχε το πρώτο του γκολ στη Super League.

Μετά το γκολ ο Ατρόμητος άρχισε σταδιακά να ανεβάζει την απόδοσή του, αλλά πριν προλάβει να δημιουργήσει σοβαρές δυσκολίες στους γηπεδούχους, ο Καρίμ Ανσαριφάρντ καθάρισε τη νίκη.

Τρία λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, ο Ιρανός αναστάτωσε την άμυνα του Ατρόμητου και με προβολή έστειλε τη μπάλαστα δίχτυα του Γκορμπούνοφ. Το γκολ χρεώνεται στον αμυντικό των φιλοξενούμενων Φυτανίδη, επειδή η μπάλα χτύυπησε στα πόδια του πριν καταλήξει στο τέρμα.

Ο Ατρόμητος απείλησε στο 75' με τον Ντάουντα, ο οποίος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Λεάλι, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει.

Σε γενικές γραμμές ήταν μια αρκετά εύκολη νίκη για τους «ερυθρόλευκους», που έδωσε την ευκαιρία στον Βούζα να ξεκουράσει αρκετούς παίκτες εν΄ψει της ρεβάνς με τη Μπεσίκτας την Πέμπτη στην Κωνσταντινούπολη και του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό την Κυριακή στους Αμπελόκηπους.

Διαιτητής: Σελίμος (Λακωνίας)

Κίτρινες: Ντε Λα Μπέγια, Μπουχαλάκης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βασίλης Βούζας): Λεάλι, Παρέδες, Ντα Κόστα, Ρέτσος, Ντε λα Μπέγια, Καμπιάσο (73΄ Μπουχαλάκης), Μάρτινς, Φορτούνης, Ανδρούτσος, Μαρίν (66΄ Ελιουνούσι), Ντομίνγκες (59΄ Ανσαριφάρντ).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Γκορμπούνοφ, Κοντοές, Φυτανίδης, Ζησόπουλος, Κατράνης, Ούμπιδες, Μανιάτης, Τόνσο (74΄ Βασιλείου), Λημνιός (83΄ Λε Ταλέκ), Πλατέλλας (67΄ Ντιγκινί), Ντάουντα.