Ο Παναθηναϊκός νίκησε δύσκολα τη Ζαλγκίρις

Πολυ πιό δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ (84-76) ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Ζαλγκίρις στο ΟΑΚΑ, σε ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον και αμφίρροπο ματς  της Ευρωλίγκας.

Παίκτης-κλειδί για την επικράτηση των "πρασίνων" ήταν ο Νίκος Παππάς, που πέτυχε  διαδοχικά τρίποντα στην τέταρτη περίοδο, δίνοντας προβάδισμα νίκης στην ελληνική ομάδα.

Ξεχώρισε επίσης ο Γιάννης Μπουρούσης, ο οποίος κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό στη δεύτερη περίοδο, όταν η Ζαλγκίρις  βρέθηκε μπροστά στο σκορ.

Μέχρι τα μέσα της τέταρτης περιόδου οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ και η διαφορά δεν ξεπέρασε  τους 7 πόντους.

Στο 35΄ ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα  6 πόντων, αλλά  2 λεπτά πριν από τη λήξη η ομάδα του Γιασκεβίτσιους πλησίασε στο καλάθι.

Τα τελευταία 30" ανήκαν στον παναθηναϊκό, που αύξησε τη διαφορά με αποτελεσματικές επιθέσεις, κρατώντας μακριά από το καλάθι του τους σουτέρ της Ζαλγκίρις.