Ο ΠΑΟΚ έμεινε όρθιος στη Λεωφόρο

Αν και έπαιζε από το 20'  με 10 παίκτες, ο ΠΑΟΚ πήρε ισοπαλία 1-1 από τον Παναθηναϊκό στο «Απόστολος Νικολαΐδης» και απέκτησε πλεονέκτημα  στη  μάχη των πλέι όφ για την κατάκτηση της θέσης που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League.

Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν τώρα στην κορυφή της ειδικής βαθμολολογίας, αλλά με βάση το πρόγραμμα που ακολουθεί η ομάδα του Ιβιτς βρίσκεται θεωρητικά σε καλύτερη θέση.

Στο 20 αποβλήθηκε ο Τζιόλης με απ' ευθείας κόκκινη κάρτα. Ομως, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το αριθμητικό πλεονέκτημα.

Οι Θεσσαλονικείς οργανώθηκαν καλά στην άμυνά και δεν άφηναν περιθώρια στους αντιπάλους τους για  επικίνδυνες επιθετικές ενέργειες. Δύο σουτ έξω από την περιοχή από τους Λέτο και Αμπέντ ήταν ό,τι είχε να επιδείξει ο Παναθηναϊκός από τη στιγμή που έφυγε από το ματς ο Τζιόλης μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο 46' με εκπληκτικό σουτ του Μπεργκ μετά από ασίστ του Λέτο. Η μπάλα βρήκε το δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα.

Ο «δικέφαλος» απάντησε με το ίδιο νόμισμα: Ο Χαρίσης με φοβερό σουτ στο 49' έστειλε τη μπάλα πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Στιλ (1-1).

Ακολούθησε ένα δεκάλεπτο έντονης πίεσης των γηπεδούχων στην άμυνα του ΠΑΟΚ, χωρίς όμως να δημιουργήσουν «καθαρή» ευκαιρία μπροστά από το τέρμα του Γλύκου. Σιγά-σιγά  οι παίκτες του «δικεφάλου» έφεραν το ματς στα μέτρα τους ρίχνοντας το ρυθμό.

Ο Παναθηναϊκός έχασε τεράστια ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα στο 77', όταν ο Λέτο έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτητής: Γ.Κύζας (Δράμας)

Κίτρινες: Κουτρουμπής, Ταυλαρίδης- Μαλεζάς, Τζαβέλλας

Κόκκινες: 20' Τζιόλης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Α.Στραματσόνι): Στιλ, Κουτρουμπής (78΄ Καλτσάς), Λέτο, Αμπέντ (60΄ Μπουμάλ), Μπεργκ, Ζέκα, Βιγιαφάνιες, Ταυλαρίδης, Νάνο, Μέστο, Μολέδο.

ΠΑΟΚ (Βλ.Ιβιτς): Γλύκος, Λέοβατς, Τζιόλης, Μακ (60΄ Ζάιρο, 68΄λ.τ, Σκόνδρας), Μαλεζάς, Τσίμιροτ, Χαρίσης, Ροντρίγκες (79΄ Μυστακίδης), Τζαβέλλας, Αθανασιάδης, Κίτσιου.